Dlaczego stosowanie lamp w aranżacji wnętrz ma znaczenie?
Światło to jedno z najistotniejszych elementów aranżacji wnętrz, ponieważ nie tylko oświetla całe pomieszczenie, ale także stanowi element dekoracyjny w naszych czterech ścianach. Nowoczesne lampy, kinkiety czy żyrandole sprawiają, że wystrój staje się ciekawszy i ładniejszy. Dobranie oświetlenia do stylu skandynawskiego czy glamour to nie lada wyzwanie dla każdego domownika. Obecnie istnieje wiele różnych i ciekawych pomysłów na aranżację pomieszczeń z zastosowaniem źródła światła. W artykule podpowiadamy, dlaczego stosowanie lamp w pomieszczeniach ma znaczenie w naszych domach.
Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrz?
Oświetlenie w pomieszczeniach naszego domu to jedno z najważniejszych elementów, ponieważ bez niego ciężko byłoby funkcjonować lub robić codzienne rzeczy, gdy zapada zmrok. Zastosowanie nowoczesnych lamp dekoracyjnych może poprawić wygląd pokoju, ale i zdecyduje o jego użyteczności, na przykład podczas oświetlania ubrań, gdy szykujemy się do pracy. Czasami źródło światła może delikatnie podkreślić wnętrze, ale i odwrócić uwagę od dekoracji lub elementów, które chcemy zamaskować. Coraz popularniejsze staje się stosowanie podświetlenia punktowego w aneksach kuchennych. Szczególnie dlatego, że pomieszczenia otwarte, jak kuchnia z salonem lub jadalnią są wyróżnione poszczególnymi strefami, czyli wyspą, stołem jadalnym, czy kanapą. Najczęściej skierowane jest na nie oświetlenie tak, aby zwracać większą uwagę na te elementy w pomieszczeniu, a przygotowywanie posiłków lub odpoczynek był wygodniejszy.
Światło może tak naprawdę pełnić wiele funkcji. Dawniej służyło tylko do oświetlenia nocą domu, natomiast obecnie oświetlenie i dobrana odpowiednio jego barwa może stworzyć na przykład przytulny kącik, który posłuży tylko do wypoczynku. Wiszące lampy mogą być także elementem dekoracyjnym w aranżacji wnętrz, chociażby w stylu skandynawskim lub glamour.
Oświetlenie dekoracyjne w aranżacji wnętrz
Zastosowanie w aranżacji nowoczesnej lampy wiszącej, sufitowej lub kinkietów to idealny sposób na urozmaicenie i udekorowanie naszego pomieszczenia. Ludzki wzrok zawsze przyciągnie dużą stojąca lampę, która nie tylko wzbogaci mieszkanie, ale i rozświetli sporą część powierzchni w pokoju. Przyjemna dla oka może być także ogromna lampa wisząca, która może stać się doskonałym elementem dopełniającym aranżację wnętrza.
Oświetlenie w pomieszczeniu jest bardzo ważne, szczególnie nocą, kiedy przygotowujemy kolację, odpoczywamy lub kiedy dzieci odrabiają pracę domową. W takich sytuacjach barwa światła powinna być także odpowiednio dobrana, na przykład zimny kolor najlepiej sprawdzi się podczas uczenia się, wtedy oczy nie będą zmęczone, a ciepłe odcienie, kiedy chcemy odpocząć po ciężkim dniu. Połączenie oświetlenia funkcjonalnego z dekoracyjnym to nie lada wyzwanie, ponieważ jednocześnie chcemy, aby mieszkanie było oświetlone i estetyczne.
Sposoby na pomysłowe wykorzystanie lamp
Oświetlenie w pomieszczeniach stosuje się po to, żeby cała aranżacja wnętrza była pełna światła, ale i uroku. Szczególnie wieczorami, kiedy zapada zmrok i jedno główne oświetlenie nie jest wystarczające. Najpopularniejszym zastosowaniem wśród doświetlenia pomieszczeń są lampy sufitowe. Ze względu na swoje położenie są głównym źródłem światła. Zastosowanie takiego oświetlenia na suficie przyciąga uwagę i staje się ozdobą w pomieszczeniu. Centralne światło powinno być uzupełnione dodatkowym i punktowym doświetleniem, jak na przykład w połączonej kuchni z salonem i jadalnią, pokoju dziecka, czy domowym gabinecie. Dopełnienie wnętrza o dodatkowe oświetlenie, to nie tylko kwestia użytkowa, ale i dekoracyjna, ponieważ jednocześnie lampa jest funkcjonalna i dodaje estetyki w pomieszczeniu. Stworzenie pięknego, ale praktycznego mieszkania jest do zrobienia i istnieje na to kilka sposobów.
Kinkiety na ścianach bocznych
Idealnym przykładem dodatkowego doświetlenia w pokoju lub na korytarzu, czy salonie mogą być kinkiety, które montuje się do ścian bocznych budynku. Dekoracyjne źródło światła może doskonale dopełnić całą aranżację, szczególnie jeśli na ścianach znajdują się elementy takie jak obrazy, czy rzeźby, które możemy podkreślić padającym na nie oświetleniem poprzez zamontowanie kinkietów na ścianach.
Lampy stołowe do aranżacji wnętrz
Lampy stołowe to kolejny ciekawy element wyposażenia mieszkania, który dodaje delikatnego akcentu w naszym pomieszczeniu. Najlepiej odnajdują się w takich miejscach jak stoły, stoliki, szafki nocne lub komody w sypialni. Najważniejszy jednak element to abażur, który nie tylko chroni przed poparzeniem od żarówki, ale zdobi także nasze pomieszczenie. Oryginalna lampka w stylu klasycznym lub industrialnym odpowiednio dobrana do panującego motywu wewnątrz domu sprawi, że przestrzeń nabierze charakteru i kolorów.
Lampy stojące w pomieszczeniu
Najciekawszym efektem podczas urządzania domu lub mieszkania może być zastosowanie dużej lampy stojącej, która przykuwa wzrok, a jednocześnie może zamaskować elementy, które nie chcemy, żeby były widoczne. Najczęściej umieszcza się je w salonie, przedpokoju, czy domowych biurach, natomiast rzadziej w sypialni.