Na jakiej wysokości powiesić lampę? Poznaj 5 zasad
Dobór lampy pasującej do wnętrza, odpowiadającej designem naszemu gustowi to nie wszystko. Aby oświetlenie prezentowało się elegancko i właściwie spełniało swoją funkcję, powinno zostać umieszczone w odpowiednim miejscu oraz zawieszone na określonej wysokości. W artykule podpowiadamy, jak rozplanować układ lamp tak, aby był on dla domowników maksymalnie funkcjonalny i komfortowy. Przedstawiamy 5 zasad dotyczących tego, na jakiej wysokości umieścić oświetlenie.
1. Na jakiej wysokości powiesić lampę sufitową?
Jeśli planujemy rozkład oświetleniu we wnętrzu, po którym często przemieszczają się domownicy (korytarz, przedpokój), najlepiej zawieśmy lampę tak, aby klosz nie znajdował się niżej niż 2 m wysokości wnętrza. W przypadku ciągów komunikacyjnych dobrze jest postawić na oczka sufitowe lub minimalistyczne lampy, które nie będą zajmować zbyt dużo przestrzeni. Jeżeli nie chcemy rezygnować z okazałych, dekoracyjnych kloszy, umieśćmy je nieco wyżej (aby goście w domownicy nie zahaczali o nie głową bądź rękami, np. podczas ubierania się), ewentualnie, w miarę możliwości, zamontujmy je w najmniej uczęszczanym miejscu.
2. Na jakiej wysokości powiesić lampę nad stołem?
Lampę nad stołem należy powiesić minimum 80 cm nad blatem. Jeśli urządzenie zostanie zawieszone niżej, będzie przeszkadzać nie tylko podczas spożywania posiłków, ale także przy codziennych czynnościach takich jak zbieranie naczyń ze stołu, podawania sobie dań i naczyń. Jeśli koniecznie zależy nam na tym, aby lampa została zawieszona niżej, zdecydujmy się na produkt z jak najmniejszą średnicą (nie rezygnujmy jednak z klosza, gdyż nieosłonięta żarówka będzie oślepiać nas za każdym razem, gdy będziemy siadać do stołu). Ładny efekt aranżacyjny uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na kilka lamp umiejscowionych w jednej linii – ten sposób równomiernie oświetlimy nawet duży stół i wydzielimy za pomocą światła klimatyczny kącik jadalny.
3. Na jakiej wysokości umieścić kinkiet?
Kinkiety to lamp, które zazwyczaj emitują dość punktowe lub nieco przytłumione światło. W związku z tym dają duże możliwości aranżacyjne w zakresie wysokości, na jakiej można je powiesić. W przypadku kinkietów duże znaczenie to, jak skierowany jest klosz – niektóre lampy mają abażur skierowany w górę, inne – w dół. W sklepach możemy znaleźć też kinkiety wyposażone w funkcję regulacji kąta padania światła – tego typu lampy ścienne wydają się najbardziej praktyczne.
4. Wysokość lampy a ograniczenia techniczne
Nie zapominajmy o tym, że nasze pomysły aranżacyjne w zakresie umiejscowienia lampy mogą spotkać się z ograniczeniami natury technicznej. To, na jakiej wysokości i w którym dokładnie miejscu jesteśmy w stanie powiesić lampę, często zależy od charakteru, umiejscowienia i długości przewodów wyprowadzanych z sufitu. Warto wiedzieć jednak, że na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają sobie radzić z podobnymi problemami. Mowa o lampach posiadających dodatkowo tzw. linkę mocującą, umożliwiająca zawieszenie produktu w miejscu innym niż wyprowadzenie elektryczne. Tego typu artykuły dają bardzo dużo opcji w zakresie aranżacji pomieszczeń pod względem oświetlenia.
5. Wysokość lampy a promień rozchodzenia się światła
Zastanawiając się nad wysokością, na której powinna wisieć lampa, często zapominamy o tym, od czego zależy promień rozchodzenia się światła. Na to, czy światło będzie nas razić lub skupiać się w wybranym przez nas miejscu, ma wpływ nie tylko umiejscowienie lampy, ale także rodzaj i wymiary klosza, a także kształt i moc żarówki. Lampy pozbawione klosza będą oświetlać wnętrze równomiernie, mogą jednak – przy zbyt dużej mocy – razić domowników ze względu na brak abażura, który nieco tłumiłby światło. Produkty o szerokich kloszach lub te wyposażone w kilka osłoniętych żarówek są lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy na bardziej intymnym oświetleniu. Wąskie abażury pomogą skupić wiązkę promieni w jednym miejscu i będą dobrym wyborem, jeśli szukamy przykładowo lampy do czytania.