Jak oświetlić schody? Zadbaj o estetykę i bezpieczeństwo

Sie 20, 2020 | Artykuły | 0 komentarzy

 Oświetlenie schodów i klatki schodowej to nie tylko kwestia estetyki. Lampy pozwalają nam zachować bezpieczeństwo podczas przechodzenia z piętra na piętro, a także kontrolować domowy budżet, szczególnie kiedy posiadamy dzieci zapominające o gaszeniu za sobą świateł. Poniższy poradnik zawiera wszystko, co może przydać się tym, którzy dopiero projektują swoją klatkę schodową, a także wszystkim przymierzającym się do remontu domu. Zapraszamy do czytania!

Klatka schodowa a oświetlenie

Klatki schodowe w domach mogą być różnie zbudowane. Czasami są tą osobne pomieszczenia wyłącznie ze schodami, a innym razem schody wkomponowane są w otoczenie, a ich kształt tworzy z nim spójną całość. W związku z różnorodną konstrukcją, do oświetlenia schodów nie używa się jednego typu lampy. Mogą to być reflektory, kinkiety, plafony, lampy wiszące, a także listwy ledowe wbudowane w poręcz lub ścianę. Często korzysta się z czujników ruchu, które same wygaszają lampy, kiedy nikt nie przechodzi po schodach. Ponadto jest to świetne rozwiązanie dla dzieci, gdyż najczęściej to one zapominają o włączniku, lub po prostu do niego nie dostają.

Sprytne rozwiązania oświetleniowe na klatkę schodową

Planując oświetlenie klatki schodowej, warto pomyśleć o wszystkich gadżetach, które pozwolą nam zaoszczędzić i ułatwić codzienne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Lampa na klatce schodowej może być zapalana za pomocą włącznika. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są włączniki krzyżowe, które pozwalają na zapalenie światła z jednej strony i zgaszenie go z drugiej.

Innym sposobem na montaż włącznika jest skorzystanie z czujników ruchu, które zwalniają nas z obowiązku wciskania przycisku. Minusem tego rozwiązania jest brak kontroli nad włącznikiem. Czujnik może się po prostu zepsuć, przez co nie włączy się lub będzie reagował na najmniejszy ruch w swoim otoczeniu.

Kolejnym ciekawym sposobem na oświetlenie klatki schodowej są taśmy ledowe, które możemy dowolnie montować, w zależności od upodobań i projektu otoczenia. Co więcej, ledami można uzyskać wspaniałe efekty wizualne, które optycznie powiększają schody lub podkreślają ich zdobienia. Najpopularniejszym sposobem na instalacje ledów na schodach jest profil natynkowy, jednak taśmę można też po prostu wpuścić w stopień.

Jakimi lampami można oświetlić klatkę schodową?

Nie ma specjalnych lamp projektowanych z myślą o klatce schodowej. A jeśli takie znajdziemy, to nie będą charakteryzowały się niczym szczególnym. Oświetlenie klatki schodowej ma być przede wszystkim użyteczne. Jasność żarówek powinna być na tyle duża, żeby nie potknąć się podczas wspinaczki na kolejne piętro. Ponadto zwróćmy uwagę, że odpowiednio doświetlone powinny być nie tylko same schody, ale również przestrzeń pomiędzy nimi, czyli półpiętro, a także hol, na który wychodzą. Ciekawostką jest, że dzisiaj coraz częściej montuje się automat gaszący światło, który świetnie sprawdzi się u wszystkich zapominalskich. Z tego powodu nie musimy przejmować się, że intensywne oświetlenie klatki schodowej zrujnuje nasz domowy budżet.

Design a oświetlenie klatki schodowej

Niektóre rodzaje lamp tak mocno kojarzą się z konkretnym stylem, że ich montaż może odmienić wnętrze. Do takiego typu oświetlenia z pewnością należą plafony, kinkiety i żyrandole. Kinkiety kojarzą się z klasycznym stylem, a także swojskimi mieszkaniami z czasów naszych dziadków. Ustawiając je w okolicy schodów, nie tylko dobrze je oświetlimy, ale również nadamy im nieco charakteru. Z kolei plafony to raczej uniwersalne i mało widoczne oświetlenie, które nie zwraca na siebie uwagi. Warto łączyć je z ozdobnymi ledami. Żyrandole świetnie sprawdzają się w wysokich wnętrzach, a ich instalacja na klatce schodowej pomoże ją optycznie zmniejszyć i dodać klasy.

Warto pomyśleć o oświetleniu jak o zabawie i wykorzystać też nietypowe rozwiązania. Ostatnio wśród projektantów popularne było korzystanie z lamp żarówek, które zwieszają się z sufitu na długich przewodach. W przypadku klatki schodowej należy zainwestować w cały pęczek staromodnych żarówek o przewodach różnej długości. Dzięki temu lampa będzie dobrze oświetlała całą przestrzeń, a także zapewni nietypową ozdobę.

Ledowe halogeny na klatce schodowej

Rzadziej wykorzystywanym na klatce schodowej oświetleniem są halogeny. Ich wadą jest wąski kąt świecenia, jednak odpowiednio umieszczone mogą ozdabiać stopnie. Ponadto schody oświetlone halogenkami u samej podstawy prezentują się bardzo okazale i stylowo. Pamiętajmy, że w przypadku wyboru takich lamp, warto postawić na jeszcze jedno, dodatkowe oświetlenie, które doświetli schody również od góry.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wnętrza industrialne – jakie lampy do nich dobrać?

Szybkie tempo życia sprawia, że coraz częściej rezygnujemy w wyszukanych wnętrz i decydujemy się na proste i wygodne wyposażenie, które...

Zamknij