W jaki sposób prawidłowo oświetlić duży garaż? Doradzamy

Wrz 7, 2023 | Artykuły | 0 komentarzy

Przydomowy, duży garaż to miejsce, które bardzo często pełni też funkcję warsztatu, magazynu, a nawet siłowni. Oprócz dobrego wyposażenia, pomieszczenie powinno posiadać również odpowiednie oświetlenie. Umożliwi nam sprawne oraz komfortowe wykorzystanie tej powierzchni. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo oświetlić duży garaż, by jak najlepiej spełniał swoje funkcje. 

Oświetlenie dużego garażu – dlaczego jest tak ważne?

Garaż bardzo rzadko ma dostęp do naturalnego światła dziennego. Dlatego konieczne jest, aby zapewnić w pomieszczeniu warunki oświetleniowe, które zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort poruszania się po nim nam i naszym domownikom. Co więcej, jeśli w naszym garażu prowadzimy prace warsztatowe, wymagają one prawidłowego rozmieszczenia źródeł światła. Odpowiednie oświetlenie zdecydowanie usprawni proces majsterkowania.

Jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie w dużym garażu?

Prawidłowe oświetlenie dużego garażu powinno spełniać trzy funkcje, a do każdej z nich pasuje inny rodzaj lamp. Wyróżniamy:

  • Oświetlenie główne – światło z niego powinno padać na całe wnętrze garażu, by umożliwić bezpieczne i swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. W tym celu często wykorzystuje się lampy wiszące i sufitowe z czujnikiem ruchu.
  • Oświetlenie zadaniowe – niezwykle istotne, jeśli w garażu posiadamy warsztat, gdyż powinno odpowiednio oświetlać miejsce pracy. W tym przypadku częstym wyborem są systemy szynowe ze względu na możliwość regulacji. 
  • Oświetlenie akcentujące – to wszystkie lampy eksponujące konkretne punkty w dużym garażu. Zaliczymy do niego m.in. zewnętrzne oświetlenie garażowe.

Oświetlenie poszczególnych stref dużego garażu

Jeśli dysponujemy dużym garażem, który służy nam nie wyłącznie do przechowywania samochodu, nie wystarczą same lampy zamontowane na ścianach wnętrza. Poniżej podpowiadamy, jak w prawidłowy sposób oświetlić poszczególne strefy naszego pomieszczenia

Wnętrze dużego garażu

We wnętrzu dużego garażu warto zastosować źródła światła uruchamiane za pomocą czujnika ruchu, np. LED-y. Wykorzystując to rozwiązanie, zapewnimy sobie wygodę podczas powrotów do domu z zakupów czy z wieczornych przejażdżek. Dzięki temu nie będziemy musieli zmuszenia do błądzenia w ciemności w tym sporym pomieszczeniu w poszukiwaniu włącznika światła.

Wjazd do dużego garażu

Oprócz oświetlenia wnętrza dużego garażu ważny jest również odpowiednio widoczny wjazd do niego zaraz po zapadnięciu zmroku. W tym przypadku powinniśmy zastosować zewnętrzne oświetlenie garażowe. Najlepiej, aby była to lampa z czujnikiem ruchu, o wysokim poziomie szczelności – dzięki temu będzie odporna na działanie wody i rdzewienie. Zewnętrzne oświetlenie dużego garażu montuje się najczęściej nad bramą garażową.

Stół warsztatowy w dużym garażu

Oświetlając stół warsztatowy w dużym garażu, najlepiej zastosować oświetlenie punktowe. Da nam ono sposobność wykonywania czynności wymagających precyzji. Niestety, typowe ukierunkowanie snopu światła skutkować będzie powstawaniem wyraźnego, niepożądanego cienia. Rozwiązaniem jest zastosowanie lamp jarzeniowych, nazywanych też świetlówkami. Co ważne, w miejscach pracy z różnymi urządzeniami mechanicznymi jak garaż, wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia. Oprawa pokrywająca świetlówkę będzie stanowiła barierę przed pyłem i kurzem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do dużego garażu?

Aby uzyskać jak najlepszy efekt oświetlenia naszego dużego garażu, musimy poświęcić uwagę kilku istotnym kwestiom. Poniżej zwracamy uwagę na ważne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze źródeł światła do tego pomieszczenia.

Barwa światła

W dużym garażu zaleca się wykorzystanie neutralnej barwy światła. Nie męczy wzroku dzięki temu, że ma właściwości zbliżone do światła naturalnego. Możemy także zastosować zimną barwę światła. Sprzyja znacznie lepszej koncentracji oraz pobudza mózg do aktywności.

Natężenie światła

Natężenie światła w dużym garażu przede wszystkim musi być równomierne i stałe. Jest to szczególnie ważne w części pomieszczenia, w której znajduje się stół warsztatowy. Pamiętajmy, aby zapewnić prawidłowe natężenie światła w całym garażu. Migające żarówki mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok oraz samopoczucie. 

Odpowiednie źródło światła

Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednie, przeznaczone do garażu źródło światła, dzięki któremu oświetlimy całe pomieszczenie. W tym celu warto wykorzystać lampy LED. Świecą długo i efektywnie oraz nie wymagają częstej wymiany, co znacznie pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

Sterowanie światłem

W dużym garażu często się przemieszczamy, dlatego dobrze wykorzystać lampy z czujnikiem ruchu. Zapewni to pełną automatyzację – nie będziemy zmuszeni co chwilę włączać i wyłączać światło. Co więcej, pozwoli nam to zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego stosuje się lampy w domach?
Dlaczego stosowanie lamp w aranżacji wnętrz ma znaczenie?

Zamknij