Jak za pomocą oświetlenia optycznie powiększyć wnętrze?
Wykorzystując właściwości światła, możemy optycznie zmienić proporcje danego pomieszczenia, a także zaakcentować poszczególne strefy funkcjonalne we wnętrzu (strefę pracy, odpoczynku, przygotowywania posiłków itp.) W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą światła.
Jaką funkcję pełni światło we wnętrzu?
Oprócz walorów estetycznych za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia możemy udoskonalić kształt pomieszczeń i wprowadzić do nich korzystny nastrój. Liczba, wzornictwo, rozmieszczenie lamp zależy przede wszystkim od wielkości i wyposażenia pomieszczenia. Wybór oświetlenia uzależniony jest również od czynności, którą tam wykonujemy, np. do domowego biura potrzebujemy innego światła niż do pomieszczenia służącego do odpoczynku czy oglądania telewizji.
Problem niskiego sufitu – jak go optycznie podwyższyć?
Właściwie rozplanowane oświetlenie pozwoli optycznie powiększyć lub podwyższyć wnętrz, eksponując wybrane elementy aranżacji, a ukrywając to, co nie do końca nam się podoba. Sufit potrafi być problematycznym element. Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach jest on powieszony dość nisko, na co niestety nie mamy większego wpływu. Możemy się z tym faktem pogodzić lub zastosować kilka sztuczek aranżacyjnych. Aby sufit wydawał się optycznie wyższy, wystarczy skierować światło bezpośrednio na sufit. Światło rozproszone po całym suficie optycznie otwiera przestrzeń i czyni ją wyższą. W tym wypadku najlepiej spiszą się plafony nowoczesne lub reflektory, które posiadają ruchome głowice, dzięki czemu można skierować strumień światła bezpośrednio na sufit, podnoszą go jednocześnie do góry.
Rozwiązanie świetlne do wąskich pomieszczeń
Odpowiednio dobrane oświetlenie może pomieszczenie nie tylko “podnieść” do góry, ale i poszerzyć. Aby optycznie poszerzyć wnętrze, należy skierować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Do tej roli najlepsze będą reflektory lub kinkiety z możliwością regulowania strumienia światła. Warto pamiętać również o tym, że lustra zawieszone na ścianach są w stanie nawet dwukrotnie powiększyć wnętrze. Dobrym rozwiązaniem do wąskich pomieszczeń jest także umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach lub podświetlenie obrazów i półek za pomocą kinkietów punktowych lub halogenów. Dobrze jest wybierać lampy wykonane z przezroczystego szkła, dzięki czemu unikniemy przytłaczającego efektu ciężkości.
Lampy stojące do niewielkich pomieszczeń
Mogłoby się wydawać, że lampy stojące w małych wnętrzach to zbędny dodatek co nie jest do końca prawdą. Ale aby uniknąć efektu przeciążenia przestrzeni, musimy pamiętać o tym, aby umieścić w salonie lub w sypialni smukłą lampę stojącą z abażurem w jasnym kolorze. Dzięki niej pomieszczenie nabierze lekkości i harmonii.
Jaką barwę światła wybrać, aby optycznie powiększyć wnętrze?
Małe mieszkanie lubią jasne kolory. Warto kierować się tą zasadą nie tylko przy wyborze mebli do wnętrza, kolorów ścian, ale również przy doborze barwy żarówki. Jeżeli chcemy, aby wnętrze wydawało się optycznie większe, powinniśmy zdecydować się na żarówki o zimnej lub neutralnej barwie do oświetlenia głównego. Jasne kolor ścian oraz gładkie i lśniące faktury odbiją błysk lamp. W oświetleniu dodatkowym czy wspomagającym można natomiast zastosować żarówki o ciepłej barwie światła, która sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Dzięki połączeniu zimnego i ciepłego światła możemy optycznie powiększyć mieszkanie, nie pozostawiając go jednak bez przytulnego klimatu.
Źródła światła LED do małych wnętrz
Znakomite efekty świetlne można stworzyć za pomocą oświetlenia LED-owego. Lampy LED to doskonały wybór nie tylko pod względem oszczędności, ale również ze względu na wszechstronność zastosowania. Różnorodne kształty gwintów pasują do praktycznie każdej dostępnej obecnie na rynku lampy, natomiast wysoki wskaźnik oddawania barw i zróżnicowana temperatura barwowa powoduje, że można je z powodzeniem stosować jako zamienniki dotychczas używanych tradycyjnych świetlówek.
Tak jak już zostało wspomniane, oświetlenie LED daje wiele możliwości aranżacyjnych. Na przykład w wysokich i wąskich pomieszczeń możemy użyć natynkowych lamp LED lub też zamontować na łączeniu ściany i sufitu profile LED-owe, które stworzą wrażenie przestronności.
Generalnie do niewielkich pomieszczeń, które wymagają optycznego powiększenia, powinniśmy wybierać różnorodne oświetlenie, czyli od skupionego po bardziej rozproszone. Kilka mniejszych źródeł światła sprawdzi się lepiej niż jedno główne. Nie zapominajmy też o zawieszeniu światełek w miejscach zacienionych oraz trudno dostępnych. To wszystko sprawi, że sufit stanie się większy i po prostu piękniejszy.