Jakie lampy wybrać do oświetlenia barku?

paź 29, 2021 | Artykuły | 0 komentarzy

Urządzając dom lub mieszkanie, musimy w szczególny sposób przemyśleć wystrój kilku nieodzownych pomieszczeń. Jednym z nich jest kuchnia. To ona zazwyczaj stanowi serce naszego domu. To w niej spędzamy mnóstwo czasu, gotując i często też spożywając posiłki, rozmawiając z domownikami czy wreszcie imprezując. Dlatego też warto poświęcić czas na jej zaprojektowanie. O tym jak to zrobić właściwie i jakie oświetlenie sprawdzi się w danym wnętrzu, traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

W jakich wnętrzach warto postawić na barek, wyspę kuchenną?

Projektując nowoczesne mieszkanie o niewielkim metrażu, często decydujemy się na połączenie kuchni i salonu. Eleganckim rozwiązaniem w takim pomieszczeniu jest zastosowanie klasycznego barku. Pozwoli on na delikatne rozdzielenie tych stref, a jednocześnie ozdobi nasz salon i sprawi, że podczas imprez, gdy robimy coś w kuchni, nie będziemy odizolowani od naszych gości.

Innym rozwiązaniem, przeznaczonym do znacznie większych powierzchni kuchennych jest wyspa. Często centralnie położona tworzy strefę roboczą przeznaczoną wyłącznie do przygotowywania posiłków. Nie znaczy to jednak, że nie zawiera ona miejsca do przechowywania np. alkoholu czy innych, potrzebnych nam w kuchni rzeczy. To wygodne rozwiązanie pozwalające nam cieszyć się zarówno dużym, otwartym wnętrzem, jak i pełnoprawną kuchnią.

Kuchenne wyspy i barki polecane są w szczególności w salonach połączonych z kuchnią, średnich i dużych powierzchniowo. Co więcej, gdy mamy małą kuchnię, zastosowanie wyspy również może okazać się praktyczne, bo połączymy nią przestrzeń dwóch pomieszczeń i optycznie je powiększymy.

Jakie lampy warto wykorzystać do oświetlenia barku?

Stawiając w naszym salonie barek, pragniemy, by nie tylko spełniał swą funkcję, ale również stanowił element dekoracyjny w tym wnętrzu. Analogicznie musimy myśleć na temat oświetlenia barku. Lampy nie tylko powinny sprawić, że korzystanie z barku będzie wygodne, ale same w sobie mogą stać się ozdobą wnętrza. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi i odpowiednio zaprojektować oświetlenie, które zawiesimy nad barkiem czy wyspą kuchenną. Jakie lampy polecamy?

Lampy wiszące nad wyspę kuchenną

Wyspa kuchenna powinna być odpowiednio oświetlona. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zawieszenie ponad nią lamp wiszących. Ich ilość zależna jest od wielkości pomieszczenia oraz samej wyspy. Styl samych lamp właściciele mieszkania dobierają wedle własnego uznania tak, by pasował do całości wystroju wnętrz. Dzięki zróżnicowanej ofercie sklepów mogą wybrać spośród wielu modeli reprezentujących przeróżne style. Odpowiednie lampy wiszące znajdą zarówno zwolennicy rustykalnych wnętrz, fani nowoczesnego designu, jak i miłośnicy stylu art deco lub industrialnych wnętrz.

Spoty kuchenne nad barkiem i wyspą

Innym pomysłem na oświetlenie barku lub wyspy kuchennej jest zainstalowanie spotów kuchennych. Rozwiązanie to da nam dużą ilość światła, co sprawi, że zarówno barek jak i wyspa będą odpowiednio oświetlone a korzystanie z nich wygodne. Barek w formie mebla może zawierać przestrzeń na instalację spotów, a jeśli jej brakuje, możemy przy niewielkim nakładzie pracy wykonać ją sami.

W przypadku wyspy kuchennej, najprostszym sposobem na instalację spotów będzie zamontowanie podwieszanego sufitu. Ten sposób montażu jest obecnie popularny w różnych pomieszczeniach, gdyż pozwala dowolnie umieścić źródła światła i doświetlić miejsca, na których szczególnie nam zależy.

Na jakiej wysokości zawiesić lampy nad barkiem?

Wysokość, na której powinniśmy zawiesić lampy nad barkiem, zależy od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Jeżeli ma być jedynie stolikiem, wówczas lampy powinny być powieszone jak najwyżej. Jeśli chcemy, by pełnił rolę blatu roboczego, najlepiej będzie zawiesić lampy na wysokości 60-80 centymetrów nad powierzchnią blatu. Warto również uwzględnić wzrost domowników.

Jak rozmieścić lampy nad barkiem kuchennym?

Rozmieszczenie lamp nad barkiem kuchennym zależy od jego długości oraz wybranej przez nas ilości lamp. Zasadniczo powinny być one tak umieszczone, by nie przeszkadzały w jego użytkowaniu. Specjaliści twierdzą, że lampy na obu końcach barku powinny być powieszone 65 i 130 centymetrów końca barku, zaś kolejne w równej od nich odległości. W przypadku niewielkich barków możemy pokusić się o zawieszenie nad nimi wyłącznie jednego punktu świetlnego, umiejscowionego centralnie.

Jak oświetlić barek na alkohol?

Barek na alkohol miał dawniej charakter zamykanej szafki, z reguły oświetlonej lampą diodową. Obecnie jest to często osobna, przeszklona szafa bądź stolik z szafką lub półkami na wino. Oświetlenie tego miejsca nie różni się zasadniczo od tego, jakie stosujemy w barku kuchennym. Mogą to być lampy wiszące z kloszami, które możemy dobrać tak, by współgrały ze stylem panującym w naszym domu lub mieszkaniu. Jeżeli zależy nam na tym, by barek wystrojem przypominał całe mieszkanie, postawmy na ozdobne klosze, które nadadzą pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Do oświetlenia półek na alkohole możemy z powodzeniem użyć reflektorów lub taśm LED.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…