Lampa pająk — oświetlenie do salonu, które wzbudzi zachwyt

Lip 10, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Dopiero co skończyliśmy remont mieszkania w nowoczesnym stylu, ale czegoś brakuje? Odpowiednia lampa może okazać się świetnym sposobem na wykończenie!

Wśród wielu salonowych oświetleń zdecydowanie najlepiej przyciągają uwagę lampy pająki. Ich wygląd może zmieniać się w zależności od stylu, w jakim zostały wykonane, jednak jest coś, co je łączy – luźne ramiona, najczęściej wykonane z oplecionego przewodu.

Lampa pająk — co to jest?

Lampy pająki to jedne z najprostszych lamp dostępnych na rynku. Nie zostaniemy zaskoczeni misternymi kloszami i zdobnymi wykończeniami – zobaczymy za to długie przewody zakończone żarówkami. Styl pająka to surowa nowoczesność. Gorący trend sprawił, że dostaniemy je w wielu miejscach, możliwe jest nawet wykonanie ich samodzielnie.

Czym więc przyciągają do siebie ludzi, skoro są takie proste? Doskonałym wpasowaniem się w praktycznie każde wnętrze! Ich kolorystyka jest dowolna, jednak to czarny i biały cieszą się największą popularnością.

Lampa pająk do salonu, czy na pewno się sprawdza?

Szukając lamp do salonu, zazwyczaj rozglądamy się za czymś, co zapewni nam intensywne światło. Dlatego im więcej ramion zakończonych mocnymi żarówkami – tym lepiej. Co więcej, lampy pająki świetnie wpisują się w kanon dodatku idealnego. Ramiona możemy dowolnie kształtować, co zapewni nam pełną kontrolę nad natężeniem światła w pomieszczeniu.

Miejsce, w którym lampy pająki zabłysną to minimalistyczne lofty. Otwarte salony o wysokim suficie, w dodatku połączone z kuchnią – w tych pomieszczeniach pająki będą mogły w pełni rozwinąć swoje nogi z przewodów.

Lampa pająk — jak zamontować?

Montaż lampy pająka nie należy do skomplikowanych. Najważniejszą częścią jest główny element mocujący, przez który przechodzi także przewód. Przytwierdzamy go do sufitu, podobnie jak w przypadku klasycznego żyrandola. Długie kable-ramiona podwieszamy za pomocą specjalnych haków lub puszczamy luźno, o ile pozwala nam na to wysokość pomieszczenia.

Jako miejsce przytwierdzenia lampy wybieramy centrum pokoju, a ramiona wypuszczamy tam, gdzie potrzebujemy dodatkowego źródła światła.

Do jakiego wnętrza najlepiej pasuje lampa pająk? Kilka pomysłów nie tylko do salonu

Była już mowa o loftach i wysokich sufitach, gdzie jeszcze będzie pasowała lampa pająk? Świetnie sprawdzi się także na poddaszu, gdzie ściany mogą mieć różną wysokość. Indywidualnie regulowane ramiona lampy pozwolą na łatwe dopasowanie jej do prawie każdego pokoju, nawet tego niestandardowego.

Długie przewody pająka dobrze prezentują się też na stropach z belkami. Kable można owinąć dookoła nich i w ten sposób uzyskać światło rozmieszczone na różnych wysokościach.

Kreatywne oświetlenie, jakim jest lampa pająk, może sprawdzić się również w pokoju dziecięcym. Młodzież będzie zachwycona tak nieprzeciętnie urozmaiconym pomieszczeniem.

Lampa pająk inaczej — wymyśl nietypową aranżację

Lampa pająk nie zawsze musi wyglądać tak samo. Jej najprostszy wariant to tylko kable. Jednak nawet ten możemy urozmaicić, wybierając oryginalne wkłady, które stylem będą przypominały żarówki żarnikowe.

Możemy także poszaleć kupując lampy z kloszami. Sprawi to, że będą jeszcze lepiej rzucać się w oczy. Na topie są osłonki w kształcie drucianych koszy . Obecnie takie industrialne lampy stanowią modne i stylowe oświetlenie. 

Jeśli mamy wystarczająco dużo wyobraźni, to możemy sami przerobić lampę pająka, aby pasowała do naszego pomieszczenia. Niektórzy dodatkowo oplatają kable materiałem, łańcuchem lub papierem.

Lampa pająk — zrób to sam

Oszczędni ucieszą się na wieść, że lampa pająk może być wykonana przez nich samodzielnie. Dzięki temu możemy nie tylko uchronić się przed wydaniem części swojego budżetu, ale także zyskamy oryginalny dodatek do salonu, którego na próżno szukać w innych wnętrzach.

Wykonując lampę samodzielnie, mamy pełną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądał kabel – możemy wybrać nie tylko jego kolor, ale też rodzaj np. z dodatkowym oplotem czy bez. Wszystko, czego potrzebujemy, to podstawowe narzędzia, którymi utniemy przewód, kable, oprawki do żarówek, kostka, haki i żarówki – najefektowniej wyglądają te z widocznym żarnikiem lub matowe kulki.

Jaki kolor lampy pająka wybrać?

Kolor lampy pająka powinien być uzależniony od naszego wnętrza. Do pomieszczeń w jasnych odcieniach możemy wybrać biały wariant. Jeśli zależy nam na tym, żeby pająk rzucał się w oczy, to warto wybrać czerń lub inny odcień kontrastujący z kolorystyką pokoju.

Wybór jest ogromny i w sklepach dostaniemy lampy w prawie każdej barwie, warto czekać na okazje.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
nowoczesne oświetlenie punktowe
Musisz to mieć w nowoczesnym wnętrzu — wybierz najlepsze oświetlenie punktowe

Zamknij