5 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie małego salonu

Sty 28, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Urządzając mały salon oczekujemy, że otrzymamy przytulny, funkcjonalny kąt, który mimo skromnego metrażu będzie zachwycał swoim wyglądem. Jednak najczęściej okazuje się, że zagospodarowana przez nas przestrzeń jest zaciemniona i przytłaczająca, a niewielki metraż mieszkania jest widoczny na pierwszy rzut oka. Jak można się ustrzec tego efektu?

Oto 5 pomysłów, które sprawią, że nawet mały salon będzie znakomicie oświetlony i będzie wydawał się większy.

1. Lampy wiszące – tylko jakie?

Posiadając małe mieszkanie, powinieneś zaprzyjaźnić się z wiszącą lampą, która jest podstawowym wyposażeniem kawalerek. Lampy klasyczne wiszące mają największy zasięg, dzięki czemu efekt ich działania jest kluczowy przy oświetleniu małego salonu. Wybieraj szczególnie te niewielkie i średnie, zwróć też uwagę na to, by miały jasne kolory. Ciężkie klosze ograniczają moc emitowanego światła .dlatego najlepiej sprawdzą się transparentne klosze ze szkła. Minimalizm i zwrócenie uwagi na praktyczność sprawią, że wnętrze optycznie się powiększy.

2. Oświetlenie LED-owe – oszczędność i różnorodność zastosowania

Lampę nad stołem należy powiesić minimum 80 cm nad blatem. Jeśli urządzenie zostanie zawieszone niżej, będzie przeszkadzać nie tylko podczas spożywania posiłków, ale także przy codziennych czynnościach takich jak zbieranie naczyń ze stołu, podawania sobie dań i naczyń. Jeśli koniecznie zależy nam na tym, aby lampa została zawieszona niżej, zdecydujmy się na produkt z jak najmniejszą średnicą (nie rezygnujmy jednak z klosza, gdyż nieosłonięta żarówka będzie oślepiać nas za każdym razem, gdy będziemy siadać do stołu). Ładny efekt aranżacyjny uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na kilka lamp umiejscowionych w jednej linii – ten sposób równomiernie oświetlimy nawet duży stół i wydzielimy za pomocą światła klimatyczny kącik jadalny.

3. Kinkiety – łatwość montażu i ocieplanie wnętrz

Aranżując wygląd swojego małego gniazdka, warto zapoznać się z korzyściami, jakie płyną z montażu kinkietów. Lampy nowoczesne takie jak kinkiety projektowane są z myślą o tym, by nie zabierały wiele miejsca, były poręczne i łatwe do dopasowania. Dzięki temu nie obciążają pokoju.

Warto pamiętać, że montując lampy w górnej części ściany, można sprawić, że strop wyda się wyższy. Kinkiety są bardzo uniwersalne, dlatego pasują zarówno do kuchni, jak i do sypialni. By mieć pewność, że światło dociera do każdego zakątka mieszkania, można wybrać kinkiet z ruchomą głowicą. Dzięki temu możemy dowolnie zmieniać jego ustawienie w zależności od swoich potrzeb.

oświetlenie ścienne

4. Plafony – idealny wybór dla małego mieszkania

Plafony to lampy klasyczne sufitowe, które są wyborem idealnym dla osób chcących ukryć mały metraż swojego salonu. Lampy sufitowe tego typu nie zajmują dużo miejsca dlatego, idealnie sprawdzą się w małym pomieszczeniach, których sufity są nisko zawieszone. Chcąc dodatkowo powiększyć przestrzeń, należy wybrać lampy, których klosze są zrobione z przejrzystego szkła. 

5. Stosowanie iluzji optycznej

Wybór oświetlenia do niewielkiego salonu może być problematyczny. Nie wszystkie modele będą korzystne dla małych przestrzeni, dlatego pojawia się pytanie: jak dobrać lampę do wnętrza o niewielkim metrażu? Przede wszystkim, przed wybraniem rodzaju oświetlenia trzeba zaplanować, jak chcemy je rozmieścić.

Odpowiednia perspektywa może zdziałać cuda, dlatego urządzając salon, postaraj się bawić iluzją optyczną. Przy pomocy zaproponowanych wcześniej lamp można uzyskać efekt, który sprawi, że pokoje będą wyglądać okazalej. Warto pamiętać, że kolory i materiały wykorzystane w remoncie również grają tu znaczącą rolę. Lampy nowoczesne do salonu, dające chłodne światło padające na ściany, optycznie go rozciągną. Eksponowanie elementy wystroju takich jak meble może dodatkowo rozjaśnić wnętrze. Dzięki temu zyskasz nowoczesny, pięknie oświetlony i co istotne – większy salon.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak oświetlić mały salon?
Jak za pomocą oświetlenia optycznie powiększyć wnętrze?

Wykorzystując właściwości światła, możemy optycznie zmienić proporcje danego pomieszczenia, a także zaakcentować poszczególne strefy funkcjonalne we wnętrzu (strefę pracy, odpoczynku,...

Zamknij