Najlepsze lampy do przedpokoju – które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej

Wrz 16, 2021 | Artykuły | 0 komentarzy

Przedpokój to chyba najbardziej niedoceniane pomieszczenie w naszym domu. Jego aranżacja zazwyczaj nie spędza nam snu z powiek. Rzadko kiedy myślimy o nim jak o wizytówce naszego domu lub mieszkania, a to spory błąd. Każdy gość wizytę w naszym domu zaczyna właśnie w przedpokoju. Warto więc poświęcić sporo uwagi temu, jak wygląda i co się w nim znajduje. Dziś zastanowimy się nad wyborem najlepszego oświetlenia do przedpokoju. Zapraszamy do lektury artykułu.

Jakie lampy wiszące do przedpokoju będą najlepsze?

Jednym z najchętniej spotykanych w naszych mieszkaniach rodzajów oświetlenia są lampy wiszące. Najczęściej możemy zobaczyć je w pokojach, gdzie stanowią główne źródło światła.

Przedpokój to pomieszczenie zazwyczaj pozbawione okien, a więc bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Powoduje to, że niejednokrotnie nawet w dzień musimy je doświetlić przy pomocy światła sztucznego. Lampy wiszące mogą być dobrym pomysłem na oświetlenie przedpokoju, który jest pomieszczeniem wysokim, np. o podwyższonym suficie w kamienicy. Warto wówczas dobrać lampy o nietuzinkowym wyglądzie jak rozłożysty żyrandol lub wręcz przeciwnie – nowoczesną lampę z żarówką Edisona. Wybór zależy głównie od stylu, w jakim urządzamy nasz dom czy mieszkanie. Takie oświetlenie w przedpokoju będzie już od progu ukazywało wchodzącym klimat naszego domu. Jeśli mielibyśmy wskazać jeden rodzaj lampy wiszącej, który warto mieć w przedpokoju, to z pewnością miałby prostą, klasyczną formę z opcją regulacji, np. długości, na której go zawiesimy.

Kinkiety w przedpokoju – na jaki model postawić?

Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który zdecydowanie sprawdzi się w każdym przedpokoju. Może stanowić zarówno główne źródło światła, jak również służyć jako dodatkowe oświetlenie w przedpokoju. Jego zaletą jest to, że nie zajmuje wiele przestrzeni i może być stosowany nawet w ciasnych pomieszczeniach. Ze względu na ogromny wybór stylów, w jakich możemy znaleźć ten typ oświetlenia, kinkiety będą pasowały w zasadzie do każdego przedpokoju. Ten typ źródła światła może nadać wnętrzu elegancji lub sprawić, że zazwyczaj ponure miejsce, jakim jest przedpokój, zyska poprzez dyskretne oświetlenie przytulny, wręcz zapraszający do środka wygląd. 

W sklepach znajdziemy wiele modeli kinkietów. Ten typ oświetlenia może pasować wyglądem do dowolnego stylu. Część z nich posiada klosze, ale bez trudu znajdziemy także kinkiety bezkloszowe, które pozwolą nam efektownie i bez utraty przestrzeni oświetlić nawet najciaśniejszy przedpokój. Z drugiej strony, jeśli lubimy styl glamour, na wirtualnych półkach sklepowych znajdziemy takie, które idealnie wpasują się w nasz gust i będą cieszyć oczy bogatą oprawą. Miłośnicy stylu nowoczesnego znajdą w ofercie sklepu minimalistyczne kinkiety o futurystycznych kształtach. Zwolennikom stylu industrialnego spodobają się z kolei proste, metalowe kinkiety z charakterystycznymi drucianymi kloszami.

Spoty do przedpokoju – zalety rozwiązania

Spoty to rodzaj oświetlenia, który idealnie pasuje do przedpokoju. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulacji kierunku i kąta padania światła. To spowoduje, że łatwiej będzie nam wydobyć z mroku miejsca, z których zazwyczaj korzystamy. Inną zaletą jest to, że spoty nie zajmują przestrzeni, która zazwyczaj w przedpokoju jest mocno ograniczona.  Nawet w niewielkim pomieszczeniu można umieścić ich sporo, co pomoże nam odpowiednio je rozświetlić. 

Osoby, które niepokoją się rosnącymi kosztami energii, docenią fakt, że 10 spotów LED zużywa mniej energii niż jedna żarówka, dając nieporównywalnie więcej światła.

Czy warto mieć lampy stojące w przedpokoju?

Lampy stojące nie są tak uniwersalnym typem oświetlenia jak opisywane powyżej kinkiety czy spoty. W ciasnych przedpokojach z pewnością nie zdadzą egzaminu, więc posiadacze małych mieszkań nie zdecydują się na umieszczenie w przedpokoju lampy stojącej.

Jeżeli jednak dysponujemy dużym przedpokojem w kamienicy lub domu jednorodzinnym, zastosowanie takiego rozwiązania staje się nie tylko realne, ale i kuszące. Warto w takich sytuacjach wybierać modele z regulowanymi kloszami czy całymi ramionami. Pozwoli to na płynne dostosowywanie kierunku padania światła. Zaletą posiadania lampy stojącej w przedpokoju jest możliwość łatwego jej przenoszenia. Możemy ustawić ją wszędzie tam, gdzie jest akurat potrzebna.

Reflektory do przedpokoju – ciekawe rozwiązania

Kolejnym rodzajem oświetlenia, który z powodzeniem możemy zastosować w naszych przedpokojach, są reflektory. Ze względu na rozmaite kształty mogą one także pełnić w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną i dopasować do panującego w domu czy mieszkaniu stylu. Innym sposobem na nadanie charakteru temu wnętrzu za pomocą reflektorów jest np. oświetlenie za ich pomocą rodzinnych zdjęć. Zastosowanie tego typu oświetlenia w przedpokoju pozwoli nam kierować strumień światła w wybraną przez siebie stronę. Umożliwi nam to doświetlenie miejsc częściej wykorzystywanych, np. szafki na obuwie.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie lampy wybrać do małej sypialni?
Wybór lamp do małej sypialni – jak prawidłowo i nienachalnie oświetlić niewielką przestrzeń?

Mówi się, że duże wnętrze – duży kłopot, małe wnętrze – mały kłopot. Jednak niestety, nie jest to do końca...

Zamknij