Lampy ścienne czy sufitowe – jakie oświetlenie wybrać do łazienki?
Łazienka to przestrzeń, która wymaga idealnego oświetlenia, często bowiem pozbawiona jest światła naturalnego. Jednak poza bardzo ważną funkcją użytkową, oświetlenie łazienki powinno być również dekoracją, stanowić elegancki dodatek do wnętrza. W niniejszym wpisie przedstawiamy rady ekspertów dotyczące doboru odpowiednich lamp do łazienki.
Jak zaprojektować oświetlenie do łazienki?
W łazience odpowiednio zaprojektowane oświetlenie jest bezcenne. Właściwie dobrane lampy, zamontowane w odpowiednich miejscach, pozwalają na stworzenie komfortowych warunków zarówno do relaksu podczas wieczornych kąpieli, jak i do wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wymagających precyzji. Generalnie w żadnym pomieszczeniu, również w łazience, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do jednego źródła światła. Idealna aranżacja świetlna łazienki powinna łączyć kilka punktów świetlnych, które pełnią zróżnicowane funkcje.
Lampy sufitowe do łazienki
Lampa sufitowa w każdej łazience jest konieczna, gdyż to dzięki niej możemy zapewnić sobie dostęp do równomiernego oświetlenia. Co najlepiej sprawdzi się w roli oświetlenia sufitowego – górnego? Lampy wiszące, plafony, rzadziej żyrandole umieszczone w centralnym punkcie łazienki.
Elementy sufitowe mogą mieć zróżnicowaną ilość źródeł światła, a ponadto przybierać różnorodną formę. Obecnie bardzo modne są minimalistyczne oprawy świetlne w stylu loftowym. Ogromny wybór lamp sufitowych znajdziemy również w kategorii plafony. Te niezajmujące dużo miejsca oprawy świetlne przyciągają uwagę swoją prostą formą. Duża różnorodność tego typu produktów sprawia, że wybierzemy ten odpowiedni model zarówno do łazienki w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Plafony łazienkowe powstają najczęściej z połączenia szkła i metalu, szkła oraz tworzywa sztucznego lub metalu i tworzywa sztucznego. Mogą przybierać różne odcienie, najczęściej są okrągłe lub prostokątne.
Oświetlenie strefy lustra w łazience
W łazience, oprócz oświetlenia głównego, niezbędne jest oświetlenie ścienne, boczne, tzw. funkcyjne, które najczęściej umieszczamy przy lustrze z uwagi na wykonywane tam precyzyjne czynności. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch punktów świetlnych po obu stronach lustra lub jednego nad nim. Strumień światła powinien padać tak, aby mógł równolegle oświetlać twarz, nadając jej naturalny kolor. Niewskazane natomiast jest montowanie lampek naprzeciw lustra. Refleksy odbicia nie pozwolą nam się w nim swobodnie przejrzeć, nie mówiąc już o wykonaniu precyzyjnego makijażu.
W roli oświetlenia przy lustrze najlepiej sprawdzą się lampy ścienne-kinkiety, które są najczęściej wykorzystywanym źródłem światła w łazience. Kinkiety łazienkowe powinny dawać jasne światło po to, aby dobrze oświetlać twarz. Wąskie lustra warto podkreślić kinkietami po dwóch stronach lustra, przy szerszych – bardziej funkcjonalny będzie podłużny konkiet umieszczony nad lustrem.
Na jakiej wysokości zamontować oświetlenie lustra?
Oświetlenie przy lustrze powinno być zamontowane na wysokości naszych oczu. Dzięki temu na twarzy nie będą powstawać cienie, a wykonywanie codziennym czynności kosmetycznych będzie dokładniejsze.
Oświetlenie dekoracyjne do łazienki
Dodatkowe oświetlenie dekoracyjne to rozwiązanie bardzo pożądane zwłaszcza w pokojach kąpielowych oraz pomieszczeniach wyposażonych w wannę. Podczas kąpieli górne światło nie zawsze jest potrzebne, wówczas wystarczą nowoczesne taśmy LED lub panele z oświetleniem LED-owym dające delikatne i nastrojowe światło. Odpowiednia gra świateł wprowadzi do naszej łazienki zmysłowy klimat i nada jej nieco pikanterii.
Jaka barwa światła do łazienki?
W przypadku aranżacji łazienki bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju żarówki oraz mocy światła. Przyjęło się mówić, że LED-y to oświetlenie przyszłości. Diody LED-owe są niewątpliwie energooszczędnymi źródłami światła – charakteryzują się niskim zużyciem prądu, zdecydowanie niższym od tradycyjnych świetlówek. Osoby stawiające na LED-y chwalą sobie również ich niezaprzeczalną długą żywotność, co sprawia, że tego typu oświetlenie jest obecnie bardzo pożądane.
Oświetlenie LED zazwyczaj świeci w barwie: ciepłej, neutralnej i zimnej. Barwa neutralna to światło najbardziej zbliżone do światła dziennego. Dzięki takiemu światłu łazienka będzie wyglądać bardzo czysto i sterylnie. Żarówki LED o ciepłej barwie dają przytulne i nastrojowe światło. Barwa zimna wpada delikatnie w niebieski. Pomieszczenia oświetlone barwą zimną pobudzają do działania, ale ta barwa światła zdecydowanie lepiej nadaje się do biura niż łazienki. Do codziennego użytkowania łazienki najlepiej wybrać światło neutralne (około 5500K). Ważne, by światło posiadało również wysoki współczynnik oddawania barw (CRI pomiędzy 80 a 90), aby wiarygodnie odzwierciedlać wygląd naszej twarzy. Stworzenie strefy relaksu wymaga natomiast zastosowania światła o ciepłej barwie, poniżej 3000K.