Zwykłe czy kolorowe? Jakie lampy do pokoju dziecięcego wybrać?

Mar 1, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Aranżacja pokoju dziecięcego kojarzy się z żywymi kolorami, motywami bajkowymi i zwierzęcymi. Tu nie trzeba trzymać się ściśle określonych ram – tu rządzą dzieci! Prócz ciekawej szaty graficznej meble i wyposażenie wnętrza pokoju dziecięcego powinno jednak być praktyczne, by mogło służyć do momentu, aż dziecko nie dojrzeje do zmian. Pokój dziecięcy powinien być w pełni dostosowany do jego potrzeb – w końcu dziecko spędza w nim większość czasu na zabawie i nauce. Jak dostosować oświetlenie do pokoju dziecięcego, by było w pełni funkcjonalne i podobało się dziecku? Podpowiadamy, czy lepiej wybrać tradycyjne oświetlenie, czy może spełnić sen dziecka o kolorowych lampkach.

Oświetlenie do pokoju dziecka – jak znaleźć balans między nauką a zabawą?

Wybór odpowiedniego oświetlenia w głównej mierze jest zależny od wieku dziecka. Trzeba określić jego potrzeby i na tej podstawie wybrać odpowiednie oświetlenie oraz miejsce jego ulokowania. Oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być też dopasowane do cyklu dobowego. Ważne jest żeby światło zmieniało się stopniowo wraz z określoną częścią dnia oraz, by jego intensywność była dostosowana do tego, jakie czynności są wykonywane przez dziecko w danym miejscu. Intensywniejsze światło niebieskie powinno być umieszczone na biurku, przy którym dziecko odrabia lekcje. Takie światło sprzyja koncentracji i nauce, podczas gdy światło o delikatniejszym natężeniu sprzyja relaksowi – dlatego powinno być umieszczone przy łóżku.

Ile lamp powinno być w pokoju dziecięcym?

W pokoju dziecięcym powinny się znaleźć co najmniej trzy źródła światła – sufitowe, lampy stołowe oraz kinkiety lub lampy stojące. Światło sufitowe mimo tego, że oświetla całe pomieszczenie, nie powinno być zbyt intensywne, by nie razić oczu dziecka. Często świetnym rozwiązaniem jest wybór lampy ze ściemniaczem. Wówczas można dostosować intensywność światła do fazy dnia oraz do potrzeb dziecka. To szybkie znalezienie równowagi między fazą dzienną a wieczorną. Strategiczne rozmieszczenie oświetlenia pozwoli dziecku czuć się komfortowo niezależnie od tego, czy bawi się czy odrabia lekcje.

kolorowe lampy idealne do pokoju dziecięcego

W jakim stylu wybrać lampy do pokoju dziecięcego?

Lampy do pokoju dziecięcego powinny być wybierane w zależności od przeznaczenia. Oświetlenie sufitowe może być utrzymane w bardziej klasycznym stylu. Klosz lampy nie musi być nudny, jednak ważne jest to, by światło nie było kolorowe. Obecnie na rynku jest różnorodny wybór lampek dziecięcych, które stylem nawiązują do ich ulubionych bohaterów lub kształtów. Producenci oświetlenia prześcigają się w swojej kreatywności i warto z tego korzystać. Jeśli lampa daje odpowiednie światło do potrzeb dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie żeby kształt lampy był nietuzinkowy. Gwiazdki, motylki, postacie z bajek – można wybrać tematykę zależną od zainteresowań dziecka.

Lampka nocna ma przede wszystkim tworzyć klimat sprzyjający zdrowemu snu, światło dawane przez nią powinno być ciepłe i przytłumione. Może być również utrzymane w dziecięcej i kolorowej stylizacji. W przypadku starszych dzieci, warto jednak pamiętać, że lampka nocna powinna dawać światło, które pozwala na wieczorne czytanie – w takim przypadku można wybrać lampę stołową o klasycznym kształcie w, której abażur będzie bardziej finezyjny i kolorowy.

Warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie ścienne, które z powodzeniem może zastąpić lampkę nocną. Jeśli dziecko potrzebuje dużo przestrzeni na szafce, kinkiet spełni rolę lampy nocnej i będzie oświetlać miejsce nad łóżkiem.

Lampa stojąca ustawiona obok miejsca zabawy pozwoli dziecku na dłuższą rozrywkę. Będzie odpowiednio oświetlać “plac zabaw” naszej pociechy.

Wybierając odpowiednie lampy do pokoju dziecięcego, trzeba również zadbać o ich bezpieczeństwo. Lampy powinny być wykonane z nietopliwych, nie nagrzewających się materiałów. Lampy z nietoksycznych tworzyw zapewnią dziecku maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Praktyczność czy fantazja? Jaką aranżację oświetlenia do pokoju dziecięcego wybrać?

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego rodzice często zastanawiają, czy powinni dać się ponieść finezji i zapewnić maluchowi przestrzeń, która ma przede wszystkim spełniać jego marzenia o fantazyjnym pokoju, czy może wybrać bezpieczną i mniej ekstremalną opcję. W końcu trzeba myśleć przyszłościowo, dziecko szybko się nudzi i może wyrosnąć z pokoju w kolorowe grochy lub motywy bajkowe. Czy lepiej więc wybrać wersję praktyczną czy może postawić na kolorowy zawrót głowy?

Obie spełnią swoją funkcję. Najważniejsze żeby pokój i wybrane do niego oświetlenie zgadzało się z zainteresowaniami i gustem dziecka. Jeśli lampa przypominająca wyglądem balon albo motyla będzie przy okazji funkcjonalna, to spokojnie można dopuścić do głosu wyobraźnię.

Dla rodziców, którzy wolą jednak, by pokój dziecka był bezpieczny pod względem aranżacji i bardziej uniwersalny, proponujemy dobór odpowiednich kolorów, które również będą wpasowywać się w estetykę dziecka. Jeśli urządzamy pokój dziewczynki, możemy zdecydować się na pastelowe i łagodne barwy, które będą jej się podobać zarówno w wieku 6 lat jak i 14 lat.  Lampa z materiałowym abażurem o delikatnej, jednolitej barwie idealnie sprawdzi się w obu przypadkach. Taki pokój będzie mógł się zmienić przy minimalnym remoncie, podczas gdy pokój księżniczki trzeba będzie najpewniej zmienić od podstaw.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
oświetlenie do mieszkania
5 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie małego salonu

Urządzając mały salon oczekujemy, że otrzymamy przytulny, funkcjonalny kąt, który mimo skromnego metrażu będzie zachwycał swoim wyglądem. Jednak najczęściej okazuje...

Zamknij