Musisz to mieć w nowoczesnym wnętrzu — wybierz najlepsze oświetlenie punktowe

Cze 25, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Nowoczesne wnętrza kojarzą się przede wszystkim z niebanalnymi rozwiązaniami, które sprytnie kierują naszym wzrokiem. Geometryczne kształty, symetria, minimalizm i zabawa światłem – tak w skrócie opiszemy obowiązujące trendy.

Jeśli szukamy inspiracji, ponieważ planujemy odmienić nasze wnętrze, to warto poznać kilka tricków, które z łatwością wykorzystamy w każdym mieszkaniu. Będą to zabiegi, które nie nadszarpną naszego budżetu, a dadzą równie spektakularny efekt, co drogie i topowe rozwiązania.

Sposób na oświetlenie w ciasnych pomieszczeniach

Ciasne pomieszczenia, takie jak przedpokoje i klatki schodowe również mogą zachwycać. Wystarczy tylko wyposażyć je w odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się lampki punktowe, ponieważ świetnie kierują wzrokiem i wytyczają ścieżkę, po której będziemy przechodzić. Ponadto wybór żarówek LED zamiast halogenów pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

Planując położenie lampek, weźmy pod uwagę ogólną kolorystykę pomieszczenia. W przypadku jasnych pokoi i przejść naturalniej będą wyglądać LEDy o ciepłej dominancie. Kolejną ważną rzeczą jest wysokość, na jakiej będą znajdować się żarówki. W korytarzu świetnie sprawdzi się lokalizacja bliżej podłogi, jednak uzupełniona o kinkiet. Nie zapomnijmy o osobnych załącznikach dla każdej linii oświetlenia. 

Jeśli dodatkowo zainstalujemy energooszczędne LEDy, to małym kosztem zyskamy bezpieczne źródło światła, które będzie można zostawiać na noc – opcja szczególnie przydatna przy małych dzieciach.

Oświetlenie punktowe a ilość światła

Oświetlenie punktowe jest specyficzne i z racji tego używa się je jako dodatek do dużych lamp. Możemy iść o krok dalej i połączyć LEDy z lustrzaną powierzchnią. Jest to nie tylko stylowe rozwiązanie, ale też niebywale funkcjonalne.

Wystarczy tylko, że niektóre żarówki skierujemy w stronę luster. Dzięki temu odbite światło rozjaśni pomieszczenie oraz powiększy je optycznie. To ciekawe rozwiązanie pomoże nam też zbudować odpowiedni klimat.

Oddziel strefy mieszkania za pomocą światła punktowego

Nasze mieszkanie jest małe, a my nie mamy pomysłu, w jaki sposób wydzielić z niego strefy? W tym przypadku warto postawić na odpowiednio zaprojektowane oświetlenie punktowe. Przydadzą się również LEDowe taśmy, które będą nastrojowym dodatkiem.

Zainstalowanie punktowych LEDów przypodłogowych w miejscach, które mają być naturalną linią oddzielającą przestrzeń, ułatwi poruszanie się po mieszkaniu w nocy i zapewni optyczny podział stref, na którym nam zależy.

Oświetlenie punktowe sterowane pilotem — hit nowoczesnego wnętrza

Światło na pilota to świetne rozwiązanie dla zapracowanych. Dzięki nowoczesnej technologii możemy nie tylko dowolnie zmieniać układ lamp, ale też zaprogramujemy je, aby włączyły się o odpowiedniej porze.

Jeśli mamy trochę wolnego czasu, możemy dodatkowo zainstalować czujnik światła, który wykryje za nas odpowiednią godzinę na dodatkowe oświetlenie pokoi.

Wykaż się sprytem i połącz oświetlenie główne z punktowym

Każdy wie, że najwięcej możemy osiągnąć współpracując. Podobnie jest z oświetleniem. Punktowe lampy są precyzyjne i nastrojowe, jednak w dużych wnętrzach mogą niedostatecznie radzić sobie z zapewnieniem optymalnej jasności.

Dla najlepszego efektu połączmy je z jasnym światłem głównym, które będziemy mogli załączyć, gdy przyjdzie pora na wykonanie bardziej precyzyjnej czynności. Dobrym pomysłem jest ustawienie takiej lampy nad stołem lub kanapą, ponieważ zwykle tam potrzebujemy kolejnej żarówki.

Oświetlenie punktowe to nie tylko lampki na LEDy

Nowoczesne wnętrza zazwyczaj kojarzą nam się z LEDami, jednak oświetlenie punktowe zapewnia nam jeszcze kilka typów lamp:

  • halogeny – znamy je zapewne z łazienek i to właśnie tam sprawdzają się najlepiej. Łatwo je ukryć pod obniżonym sufitem, ponadto świetnie doświetlają okolice lustra;
  • spoty – oświetlenie punktowe od zadań specjalnych. Z ich pomocą skierujemy strumień światła w odpowiednie miejsce i uzyskamy sceniczny efekt;
  • lampy punktowe – to właśnie je najczęściej kojarzymy z LEDami, jednak mogą być uzupełnione o dowolny inny typ żarówki.

Dopasuj oświetlenie do swojego stylu

Niezależnie od rodzaju oświetlenia, kierujmy się przede wszystkim stylem naszego mieszkania i to do niego dopasujmy odpowiednie lampy. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli lampy będą współgrały z kolorystyką pokoi i zapewnią nam dostateczną funkcjonalność.

Miejmy również na uwadze, że barwa żarówek mocno oddziałuje na nasze zdrowie. W pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, o wiele lepiej sprawdzą się te o ciepłej dominancie, a tam, gdzie pracujemy, nieco chłodniejsze.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Postaw na naturalne oświetlenie
Bądź przyjazny naturze — lampy z tworzyw ekologicznych

Zamknij