Design i oświetlenie – czy idą ze sobą w parze?
Zastanawiając się nad nowym wystrojem pokoju, bierzemy pod uwagę różne czynniki. Zapewne decyzja o zmianach podjęta jest po dłuższym namyśle, a wpływ na nią miały oglądane przez nas katalogi, odwiedzane targi, czy nawet porady najbliższych. Z oświetleniem jest podobnie, ponieważ na wybór może wpływać wiele czynników, od samego wyglądu lampy, po pasujące do niej żarówki.
Oto krótki poradnik, który pomoże zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy, kiedy odczuwamy potrzebę zmiany oświetlenia w naszym domu. Zapraszamy do lektury.
Co było pierwsze, lampa czy żarówka?
Zaczniemy od żartobliwego nawiązania do filozoficznego pytania. Co było pierwsze? W przypadku oświetlenia sprawa wydaje się prosta, jednak możemy ją nieco skomplikować. Co, jeśli w przypadku wynalezienia ognia rolę żarówki pełnił sam ogień, a lampy zwykły patyk lub inne łatwopalne przedmioty? Następnie wynalazek ewoluował w pochodnię, która świeciła o wiele dłużej, a także było możliwe przyczepienie jej do stabilnej podstawy. Nieco później pojawiły się lampy oliwne, które posiadały już klosze, czyli mogły pełnić również funkcję dekoracyjną.
Można śmiało powiedzieć, że człowiek już dawno odczuwał potrzebę dekorowania przedmiotów i tworzenia przytulnych wnętrz. Dzięki nim czuł się dobrze, a także mógł być podziwiany przez odwiedzające go osoby. Można więc wysnuć przypuszczenia, że pierwsza była lampa, ponieważ źródło światła potrzebowało nośnika.
Daj się zaskoczyć możliwościom i wybierz lampę dla siebie
Szukanie lampy może przeciągać się w nieskończoność. Rynek obfituje w różne modele, które różnią się od siebie nie tylko samym kloszem, ale także podstawą. Tego pierwszego w niektórych przypadkach może w ogóle nie być.
Projektując pomieszczenie, nie zatrzymujmy się na samym wyglądzie oświetlenia. Weźmy pod uwagę również natężenie światła oraz jego barwę. Kierunek świecenia też ma znaczenie. Za pomocą jednej lampki LED możemy pokierować wzrokiem widza, gdzie tylko chcemy lub celowo odwrócić jego uwagę. Z pewnością najlepiej wiedzą o tym właściciele małych kawalerek, gdzie oświetleniem można wydzielić konkretne strefy pokoju.
Co możemy zyskać, wybierając konkretny typ lampy? Oto mała ściąga:
- lampa stojąca – ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wykonujemy skomplikowane czynności wymagające skupienia. Lampka stojąca sprawdzi się więc przy ulubionym fotelu, w którym szydełkujemy, obok łóżka, jeśli przed zaśnięciem lubimy umilić sobie czas dobrą literaturą i innych analogicznych miejscach;
- kinkiet – idealny w ograniczonych przestrzeniach. Potrzebne jest tylko trochę miejsca na ścianie i już. Jego największą zaletą jest możliwość skupienia światła w jednym miejscu lub jego rozproszenia, co buduje tajemniczy klimat. Wszystko zależne jest o wybranego klosza, który może być skierowany w górę, albo w dół;
- plafon – lampa prosta w swym designie i właśnie za to pokochali ją ludzie. Plafon najczęściej spotyka się w postaci płaskiego klosza, który mocowany jest do podstawy przy samym suficie. Nie zabiera miejsca, a moc świecenia zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Mleczne i przydymione szkło rozproszą światło, zaś przezroczyste plafony, lub te bez kloszy, sprawdzą się świetnie tam, gdzie szukamy czegoś intensywnego. Promienie można także wzmacniać błyszczącymi powierzchniami i lustrem;
- żyrandol – nie bez powodu kojarzony z salonami i salami balowym. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest dekoracyjność. Im bardziej wymyślny, tym bardziej podniosły nastrój wprowadza do pomieszczenia. Kryształowe żyrandole są odbierane jako ekskluzywne i drogie, stąd tak wiele modeli z tworzyw sztucznych imitujących kryształ;
- lampa pająk – jedna z nowoczesnych wariaci na temat żyrandoli. Zapewnia o wiele szerszy kąt świecenia, gdyż jest to kilka lamp wiszących połączonych w jedną za pomocą długich przewodów. Sprawdzi się świetnie w minimalistycznych wnętrzach, a także tych industrialnych i loftowych. Kochają je właściciele małych mieszkań, ponieważ jedną lampą doświetlimy nawet cały pokój. Co więcej, do lampy pająka możemy wkręcić żarówki o różnej mocy i temperaturze barwowej.
Ten krótki poradnik po rodzajach lamp powinien nieco ułatwić wybór. Jeszcze kilka słów o samym źródle światła, czyli odpowiednich żarówkach.
Stylowe oświetlenie pokoju, czyli zgrany duet: lampa i żarówka
Nawet najlepsza i najpiękniejsza lampa może zostać źle odebrana, kiedy brakuje w niej dobrej żarówki. Klasyczne żarówka kończąca swój żywot może mrugać, zmieniać natężenie światła i tak aż do wypalenia. Na szczęście czasy się zmieniły i zamiast klasycznych żarnikowych wkładów mamy LEDy. Pozwalają one na pełne dostosowanie źródła światła do naszych wymagań, jednak na tym ich zalety się nie kończą. LEDy są energooszczędne, nie wydzielają ciepła i zapalają się z chwilą naciśnięcia włącznika. Koniec z czekaniem, aż lampa się “nagrzeje”.