Trendy w lampach z abażurami – co będziemy wieszać na ścianach w 2020

Lis 4, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Lampy, podobnie jak inne dekoracje wnętrz podlegają modom i trendom, które zmieniają się co kilka miesięcy. Jakie lampy z abażurami będą modne w 2020 roku? Zapraszamy na krótki przegląd oświetlenia, które zagości w naszych domach w najbliższych miesiącach.

Wielkość abażuru ma znaczenie

Czasy minimalizmu w oświetleniu się skończyły. Modne stają się duże lampy i abażury. By za bardzo nie przytłoczyły wnętrza, warto wybierać klosze z lekkich materiałów. Dobrze sprawdzą się klosze papierowe, wiklinowe czy szklane. Duży rozmiar lamp będzie pasował przede wszystkim do większych pomieszczeń, salonów samodzielnych czy z aneksem. Raczej nie wybierajmy takich rozwiązań do małych sypialni. Jeśli chodzi o kształty dużych lamp z abażurem. to przeważać będą geometryczne, bryły, a nieregularne już w mniejszym stopniu.

Naturalne lampy z abażurami

Trendy ekologii i naturalności wkradły się do mody i architektury już w tym roku. Na razie nie widać, by miały ulec dezaktualizacji. Coraz chętniej klienci wybierają oświetlenie nieszkodzące matce naturze. Dlatego coraz popularniejsze stają się lampy z abażurami wykonanymi z naturalnych, ekologicznych materiałów. W roku 2020 na pewno najchętniej sięgać będziemy po lampy wiklinowe i bambusowe. Jest to można powiedzieć powrót do trendów z lat 90., kiedy w naszych domach gościły takie oświetlenia. Dziś mają nowocześniejsze formy, ale abażury bambusowe i wiklinowe z pewnością znów pojawią się we wnętrzach. Ich zaletą, oprócz biodegradowalności, są lekkość, uniwersalność stylistyczna i kolorystyczna. Takie abażurowe lampy będą pasować do większości wnętrz, nowoczesnych, klasycznych czy nawet skandynawskich.

Nie możemy również zapominać o obecnych od wielu lat lampach z abażurami papierowymi. Choć nie są one zbyt trwałe, ich niższa cena wyrównuje te niedogodności. Będą one zaletą, jeśli lubimy często odświeżać nasze wnętrza. Lampy z papierowym abażurem dostępne są w bardzo szerokim asortymencie, zarówno jeśli chodzi o kształty, jak i barwy. Dzięki temu łatwo wpasujemy je do naszych pomieszczeń.

Wielbiciele DIY, czyli projektów ręcznie robionych, powinni zainteresować się abażurami do lamp tworzonych z włóczki, piór, koronkowych serwetek czy nawet, zużytych, plastikowych łyżeczek. Wykonanie abażuru do lampy nie jest skomplikowane, a da nam dużo satysfakcji. Pozwoli również na idealne dopasowanie kolorystyczne czy stylistyczne takiej ręcznie robionej lampy do wnętrza.

Nowoczesne materiały na abażury

Lampy z abażurami powstają coraz częściej z nietypowych materiałów. Widocznym trendem jest sięganie przez producentów po kamienie, np. marmur czy niespotykane wcześniej metale. W 2020 roku modne staną się bardzo nowoczesne lampy z abażurami, które wyróżniać będzie błysk, różnorodna faktura i nietypowe materiały. Taki trend widoczny jest już w architekturze, jako rozwinięcie tak popularnego stylu loftowego i industrialnego. Takie abażury nie będą już lekkie, ani fizycznie, ani wizualnie, są jednak przygotowywane tak, by mogły być, jak najbardziej użyteczne. 

Trendy w lampach na 2020 rok

Błysk i metaliczne powłoki w lampach z abażurem

Metaliczne, błyszczące abażury będą się w naszych domach pojawiać coraz częściej. Chętniej sięgamy po lampy z metali lub materiałów je imitujących, a co za tym idzie, wybieramy również powierzchnie połyskliwe i błyszczące. Takie oświetlenie idealnie pasuje do wnętrz industrialnych, nowoczesnych, ale także doskonale przełamuje stylizacje bardziej stonowane czy klasyczne. Pamiętajmy jednak, że abażurowe, błyszczące lampy wymagają od nas większej ilości prac pielęgnacyjnych, by utrzymać ten efekt.

Abstrakcyjne i geometryczne kształty lamp z abażurem

W najbliższym czasie producenci i kreatorzy mody w dekoracjach wnętrz zaproponują nam wybieranie lamp o nietypowym kształcie. Modne będą wszelkie abstrakcyjne kształty, zarówno w lampach do pokoi dziecięcych, jak również wśród kinkietów klasycznych do salonów czy sypialni. Szczególnie w tych ostatnich możemy szaleć, jeśli chodzi i nietypowe formy. Abażury niegeometryczne mogą być wykonane zarówno ze szkła, drewna, metalu jak i papieru.

Równocześnie jednak wciąż popularnością będą się cieszyć symetria i geometria. Dzięki temu możemy sami decydować, która forma bardziej nam się podoba i lepiej pasuje do naszego mieszkania. Geometryczne lampy z abażurami częściej spotkamy w wersji z metali. Dedykowane są one głównie wnętrzom industrialnym. Ale już geometria w drewnie czy tworzywie skomponuje się również z bardziej klasycznymi wnętrzami.

Moda na retro w oświetleniu

Zadowoleni będą również wielbiciele mody na retro. Formy, które w swoich domach mieli nasi dziadkowie, w wersji unowocześnionej pojawią się w modnych aranżacjach. Oczywiście, jeśli gdzieś na strychu znajdziemy stary abażur, jak najbardziej możemy go wykorzystać. Retro lampy z abażurem będą na pewno fajnym urozmaiceniem wnętrza.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dowiedz się jakie są najnowsze trendy lamp salonowych
Trendy lampy do salonu — jakie oświetlenie wybrać? Poradnik

Zawsze chcemy, żeby całe nasze mieszkanie było najmodniejsze. Dotyczy to też lamp, których rodzajów i stylów jest coraz więcej, a...

Zamknij