Jak czyścić lampy z abażurami? Wskazówki dla różnych typów materiałów

maj 8, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

W codziennych porządkach wiele z nas zapomina o regularnym dbaniu o lampy z abażurami. Często specjalnie odkładamy tę czynność na później, nie wiedząc, jak się zabrać do umycia abażuru lampy. Dlatego przychodzimy z pomocą – zapraszamy do lektury tekstu, w którym wyjaśniamy jak prosto i szybko odświeżyć lampy z abażurami.

Jak wyczyścić abażury?

Regularna pielęgnacja lamp z abażurami jest bardzo istotna dla ich właściwej konserwacji i utrzymania w niezmienionej formie przez wiele lat. Wbrew pozorom mycie abażurów nie jest czynnością trudną. Konieczne jest jednak poznanie kilku zasad, którymi należy kierować się podczas mycia poszczególnych typów abażurów. W pielęgnacji lamp z abażurami najbardziej istotna jest delikatność i szczególna uwaga podczas doboru właściwych środków chemicznych używanych do tej czynności. Pamiętajmy również o tym, że kurz, który gromadzi się na abażurach, jest nie tylko szkodliwy dla naszego zdrowia, ale również ogranicza natężenie światła, które daje nam dana lampa.

Jak czyścić abażur z tkaniny?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie abażuru z tkaniny czy innego materiału jest delikatne jego przecieranie ściereczką z mikrofibry. Szmatka, po którą sięgniemy, powinna być miękka i nie może posiadać ostrych krawędzi czy przeszyć. Należy delikatnie zmoczyć ściereczkę i fragment po fragmencie przecierać materiałowy abażur. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, by często wymieniać szmatkę lub ją płukać, by stale była czysta. Jeśli mamy możliwość, warto tkaninowy abażur po prostu delikatnie wyprać ręcznie w lekko ciepłej wodzie. Możemy do tego skorzystać z płynu do prania ręcznego lub zwykłego płynu do mycia naczyń.

Mycie abażuru lakierowanego

Jeżeli jesteśmy posiadaczami lampy z abażurem lakierowanym, czyli pokrytym, werniksem, najlepszą metodą na jego konserwację będzie odkurzenie go. Następnie, by go odświeżyć, możemy przetrzeć go przygotowaną wcześniej mieszanką alkoholu (czystego) i olejku lawendowego lub różanego.

Pielęgnacja abażuru z papieru

Choć lampy z papierowym abażurem są tanie, mają niestety sporą wadę – brudzą się bardzo szybko. Nie musimy od razu go wyrzucać, wystarczy delikatnie go wyczyścić. W tym celu, z wykorzystaniem miękkiej szmatki zwilżonej wodą (ale nie mokrej!), pomału miejsce po miejscu przecieramy papierowy abażur. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszelkie zagłębienia czy elementy wypukłe. Musimy szmatką dotrzeć do każdego zakamarka lampy z papieru. Po takim czyszczeniu papierowy abażur odstawiamy do wyschnięcia. Po zamontowaniu i zapaleniu lampy będziemy widzieć, czy dotarliśmy do całego brudu.

Jak wyczyścić abażur z wikliny?

Wiklina jest materiałem bardzo pięknym, sprawdzającym się w wielu przedmiotach codziennego użytku, także w lampach. Abażury z wikliny myjemy roztworem wody i sody oczyszczonej lub też spirytusem denaturowanym. Po takim czyszczeniu wycieramy do sucha lampę z abażurem wiklinowym ręcznikiem papierowym.

Jak umyć lampę z abażurem ze słomy?

Abażury ze słomy są jednymi z najdelikatniejszych. Dlatego ważna jest wyjątkowa ostrożność podczas jej pielęgnacji. Do mycia lampy z abażurem ze słomy używamy mleka bądź też osolonej wody. Gąbkę z którymś z wymienionych roztworów odsączamy i przecieramy nią abażur. Nasze ruchy powinny być zgodne z ułożeniem słomy. Następnie nie możemy ominąć etapu osuszenia klosza.

jak czyscic lampe abazurem 300x222

Jak wyczyścić abażur kryształowy?

Wyjątkowy materiał, jakim jest kryształ, by cieszył nasze oko, wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze podczas czyszczenia kryształowego abażuru musi być delikatność, ponieważ jego zniszczenie i potłuczenie nie jest naszym celem. Przed rozpoczęciem mycia musimy abażur rozmontować na najdrobniejsze części, na jakie jesteśmy w stanie go rozłożyć. Dzięki temu będzie nam dużo łatwiej odpowiednio go umyć. Kryształową lampę myjemy w wodzie o letniej temperaturze oraz z użyciem słabych środków czyszczących. Kolejnym etapem pielęgnacji jest wypłukanie abażuru z kryształu w wodzie z octem. Po wysuszeniu kryształowej lampy przystępujemy do jej polerowania. Do tego celu najlepiej jest użyć wacik nasączony alkoholem. Tak wypielęgnowany abażur kryształowy będzie cieszył nasze oko i przede wszystkim pięknie odbijał promienie słoneczne.

W jaki sposób myć lampę z chintz?

Chintz to popularny materiał bawełniany, który jest wykończony woskową warstwą. Najczęściej w sklepach spotykamy lampy z chintz w kolorowe wzory. Musimy pamiętać, że jeśli umyjemy taką lampę ciepłą wodą, to ją zniszczymy. Dlatego należy ją czyścić wyłącznie wilgotną szmatką oraz następnie osuszyć (np. z pomocą irchy).

Jak myć lampę z tworzywa sztucznego?

Lampy z tworzywa sztucznego są najłatwiejsze w codziennej pielęgnacji i czyszczeniu. Wystarczy, że przetrzemy ją mokrą, czystą szmatką i zostawimy do naturalnego wyschnięcia. Oczywiście nie możemy zapominać o częstym płukaniu lub zmienianiu gąbki, by była cały czas czysta. W przeciwnym razie będziemy, zamiast czyścić, tylko “przesuwać” brud.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…