6 porad jak dobrać odpowiedni klosz do lampy

Wrz 13, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Wielu ludziom wydaje się, że lampa to przede wszystkim oświetlenie, a funkcja dekoracyjna jest przypadkowa i nie powinna być priorytetem. Na szczęście nowoczesne oświetlenie zmienia ustanowiony porządek. Teraz, idealnie dobrany klosz będzie nie tylko odpowiednio rozpraszał światło, ale też sprawi, że podkreślone będą dekoracje naszego wnętrza.

W poniższym poradniku dowiecie się, jak właściwie dobrać klosz do lampy, aby zaczął przyciągać do siebie spojrzenia i zwracać uwagę na to, co w pomieszczeniu najciekawsze. Zapraszamy do lektury!

Porada 1. Abażur powinien uzupełniać wnętrze

Nie masz pomysłu jak dobrać abażur do pokoju? W takim razie zdecyduj się na taki, który będzie uzupełniał kolory wnętrza. Do wyrazistych tapet świetnie sprawdzi się abażur w stonowanych barwach, a delikatną kolorystykę dopełni kontrastujący z nią styl.

Kolejną ważną kwestią jest źródło światła i rodzaj lampy. Jeśli jej główną funkcją będzie oświetlanie kącika czytelniczego, to nie możemy przesadzić z rozproszeniem oraz wybierzmy abażur, który nie będzie męczył naszego wzroku. Lampa może też oświetlać kącik telewizyjny. Wtedy nie musimy przejmować się gęstością materiału i świetnie sprawdzi się również ten grubszy.

Porada 2. Wybierając abażur, dobierz jego styl do podstawy

Lampy stojące i stołowe składają się z odpowiedniej podstawy i abażura. Niektóre modele są ze sobą połączone, jednak w wielu z nich to my decydujemy, jak będą wyglądać poszczególne elementy. Bardzo ważne jest, aby nie sugerować się samym kloszem, a popatrzeć na lampę, jak na całość.

Nie zapomnijmy o kwestiach technicznych. Wielkość abażuru może utrudnić lub wspomóc ukrycie elementów podstawy, które nie powinny rzucać się w oczy. Możemy pod nim schować przełącznik, a także dużą żarówkę dekoracyjną – najlepiej i najzdrowiej dla naszego wzroku jest, aby znajdowała się w środku konstrukcji i nie wystawała ponad nią.

Porada 3. Zdecyduj się, jaką funkcję ma pełnić lampa z abażurem

Wybierając abażur, nie zapomnij, że powinien on pasować do wnętrza. O wiele trudniej jest zmienić styl pomieszczenia, jeśli uprzemy się na konkretny model. Ponadto zaoszczędzimy sobie wiele nerwów, jeśli już na początku zrezygnujemy z lamp, które z niczym nie korespondują.

Mała lampka będzie o wiele lepiej wyglądała jako dodatek i nastrojowe źródło światła. Z kolei duża świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie potrzebujemy wykonywać bardziej precyzyjne czynności i nie możemy pozwolić sobie na szybkie zmęczenie wzroku.

Warto pomyśleć też o podłogowej lampie stojącej, która jest uniwersalna i w razie potrzeby przeniesiemy ją w inne miejsce, bez konieczności zastanawiania się nad tym, skąd wziąć odpowiedni stolik lub komodę.

Porada 4. Określ moc światła i główną rolę lampy

Lampa nie zawsze musi dawać dużo światła. Nie przejmujmy się mocą żarówki, w przypadku, gdy jej główna funkcja to dekoracja pomieszczenia. Najważniejsze, aby podświetlenie wydobywało największe zalety abażura. Bywają także klosze, których nawet rzucany cień wygląda spektakularnie.

Najważniejsze, o czym należy pamiętać przy wyborze, to kolor materiału i jego gęstość. Obie cechy wpływają na klimat osiągany za pomocą lampy. Można jeszcze kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • cienkie i transparentne tkaniny będą optycznie powiększać przestrzeń i imitować naturalne światło;
  • ciemny abażur z grubym materiałem będzie świetnie budował nastrój, jednak da o wiele mniej światła. Zdecydujmy się na niego, jeśli chcemy podkreślić wysoką wartość mebli oraz ich styl i jednocześnie zbudować przytulny, ciepły klimat;
  • nie możemywymyślić, do czego dopasować abażur? Skupmy się na detalach – zasłony, dywany i drobne ozdoby mogą być naszym punktem zaczepienia;
  • kształt lampy również możemy dobrać do otoczenia. W kącie pokoju mamy wijący się bluszcz? W takim razie wybierzmy podstawę lampy o spiralnych kształtach.

Porada 5. Nie wiesz jaką lampę dać do pokoju? Wyróżnij go abażurem!

Moda na LEDowe taśmy jeszcze nie przeminęła. Wnętrza coraz częściej są minimalistyczne i ubogie w detale. Aby wyróżnić się z tłumu, możemy postawić na bogaty w zdobienia abażur. Taki dodatek nie tylko doda pikanterii naszym wnętrzom, ale też wniesie ciepły, barokowy klimat. Aby wzmocnić efekt, wystarczy wkręcić żarówkę, która da przyjemne światło o ciepłym zabarwieniu.

Warto wiedzieć, że im większy i bardziej dekoracyjny abażur, tym łatwiej wyróżnia się z otoczenia. Stawiając na duże modele, kierujmy się kolorystyką otoczenia. Dzięki temu nie przytłoczymy innych ozdób.

Porada 6. Nie możesz znaleźć właściwego abażura? Zrób go sam!

Jeśli obeszliśmy już wszystkie sklepy, a właściwa lampa dalej nie pojawia się horyzoncie, przemyślmy wykonanie własnego abażura. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie wykroje, które posłużą nam do zrobienia rusztowania dla materiału. Abażur DIY daje bardzo szerokie możliwości i pozwala zrobić lampę z prawie każdego materiału – to my decydujemy, jaki będzie efekt!

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lampy żarówki na sznurku
Lampy żarówki – hit nowoczesnego oświetlenia wnętrz

Zamknij