Lampy na poddasze – jaki styl oświetlenia sprawdzi się najlepiej?

Sty 23, 2020 | Artykuły, Lampy sufitowe, Lampy wiszące | 0 komentarzy

Poddasze jest wyjątkowym pomieszczeniem w całym domu. Ma to jak najbardziej związek ze skosami, jakich nie ma na innych piętrach. Sam temat oświetlenia poddasza nie należy do najłatwiejszych, dlatego nic dziwnego, że wiele osób potrzebuje w tym temacie pomocy. Należy ten temat jednak poruszać, ponieważ mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że to jak oświetlimy pomieszczenie na poddaszu niesamowicie wpłynie na odbierany przez nas efekt wizualny. Operując światłem można zwiększyć oraz zmniejszyć dane pomieszczenie, jak i podkreślić jego największe atuty albo zamaskować jego wady. Nazywamy to zabawą światłem.

Jak oświetlić pomieszczenie na poddaszu?

Na pewno wszystko będzie zależało od tego, jakie posiadamy warunki architektoniczne oraz jakie dokładnie funkcje spełniają nasze pomieszczenia na poddaszu. Bardzo dużo zależy także od tego, w jakim miejscu na poddaszu znajdują się okna dachowe. Zwróćmy uwagę na to, w którym dokładnie miejscu w naszych pomieszczeniach na poddaszu znajdują się jakie strefy. Mowa tu o strefie relaksu, o strefie do czytania lub do zabawy. To tam gdzie będziemy najczęściej przebywać, powinny znajdować się dodatkowe lampy sufitowe na poddasze. Nie zapominajmy o tym, że cała instalacja elektryczna powinna być przez nas bardzo dobrze zaplanowana, a jeżeli nie znamy się w temacie lamp do oświetlenia poddasza, poradźmy się specjalisty. Wbrew pozorom jest to naprawdę bardzo ważny temat. Nie wolno nam go bagatelizować, gdyż po prostu możemy tego pożałować.

Jakie lampy na poddasze wybrać?

W odpowiedzi na to jakie lampy na poddasze wybrać, najczęściej sięgamy po żyrandole. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najprostszy sposób, żeby oświetlić jak największą powierzchnię użytkową. Gdy chcemy optycznie obniżyć bardzo przestronne sklepienie, powinniśmy się zastanowić nad lampą wiszącą na poddasze zawieszoną nisko pod sufitem. Jeżeli natomiast zdecydujemy się już na żyrandol, możemy podwiesić sufit. Będzie to o wiele lepiej wyglądać.

Kolejnym szeroko stosowanym przez coraz więcej osób oświetleniem poddasza są taśmy LED. Mają one naprawdę bardzo dużo korzyści – między innymi to, że bardzo łatwo je zamontować, mamy także bardzo duży wybór jeżeli chodzi o kolor oraz natężenie światła. To o czym należy w tym momencie wspomnieć to to, że taśmy LED są energooszczędne. Rynek oferuje nam najróżniejsze lampy sufitowe na poddasze – kinkiety, żyrandole oraz lampy stojące czy lampki na biurka. To tylko i wyłącznie od nas zależy na wybór jakiego oświetlenia się zdecydujemy. Najlepszym sposobem na to, żeby się bezpiecznie zdecydować na dane oświetlenie poddasza, jest znalezienie w Internecie inspiracji. Tam dosłownie się od nich roi i oczywiście każdy z nas będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Gdzie możemy kupić najkorzystniejsze dla siebie lampy na poddasze?

Możemy się w nie zaopatrzyć nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale także w internetowym sklepie z lampami. Warto jest się rozejrzeć za nimi i tu i tu, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie odnajdziemy właśnie ”tę” lampę, której dla siebie szukamy. Pamiętajmy również o tym, że w Internecie najczęściej znajdziemy tańsze oświetlenie, a dodatkowo nie będziemy musieli nawet wychodzić z domu robiąc zakupy. Gdy w ogóle nie znamy się na lampach, skontaktujmy się z kimś, kto mógłby nam w tymże temacie pomóc.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat oświetlenia poddasza?

Samym oświetleniem poddasza można w bardzo subtelny i elegancki sposób wyeksponować poszczególne miejsca w naszym pomieszczeniu. Oświetlenie jest niezwykle ważne, ponieważ nadaje ono tak naprawdę charakteru wnętrzu, szczególnie wieczorem oraz w nocy. W inny sposób zostaną przez nas oświetlone różne miejsca w domu niezależnie od tego, czy znajdują się na poddaszu, czy może w piwnicy. Zwróćmy na to uwagę tworząc instalację elektryczną. Skupmy się najlepiej na tym jaką funkcję spełnia dany pokój w naszym domu. To gdzie to pomieszczenie się znajduje (na poddaszu czy w piwnicy), jest kwestią drugorzędną. Wybór lampy sufitowej na poddasze będzie zależny od tego jak rozmieszczone są strefy oraz jakiego kształtu oraz jakiej wielkości jest dany pokój. Sam styl lampy będzie już zależał od tego w jakim stylu będziemy mieć cały wystrój wnętrza. Na pewno powinniśmy zapomnieć o długich żyrandolach, jeżeli w pokoju mamy tylko jeden skos. Po pierwsze takie rozwiązanie może sprawić, że optycznie zmniejszymy pomieszczenie, a po drugie sprawimy, że będzie ono o wiele mniej funkcjonalne.

Lampy sufitowe na poddasze nie zawsze są łatwym wyborem

Przy jednym skosie zastanówmy się nad płaskim kloszem na suficie. W ten sposób zwiększymy optycznie pokój. Takie właśnie powiększenie pomieszczenia jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku pomieszczeń na poddaszu, gdzie wiele miejsca jest zabrane przez pochyły sufit. Super rozwiązaniem mogą okazać się także kinkiety naścienne (nie montujemy ich na pochyłej ścianie). Kolejną ważną radą jest to, żeby ilość lamp sufitowych na poddasze dobierać do wielkości pokoju, w którym chcemy je umieścić. Zwróćmy uwagę na jasność oraz natężenie światła – powinny one spełniać swoje przeznaczenie – na przykład, gdy chcemy stworzyć romantyczne i przytulne wnętrze, wybierzmy ciemniejsze i ciepłe światło. Gdy nie mamy możliwości zamontowania światła na żadnej ze ścian ani na suficie – zainwestujmy w ruchome lampy na poddasze. Będą one tak samo, jak te pierwsze, spełniać swoje zadanie. Jak widać, nie zawsze trudno jest wybrać najlepsze dla siebie lampy na poddasze.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Design i oświetlenie – czy idą ze sobą w parze?

Zastanawiając się nad nowym wystrojem pokoju, bierzemy pod uwagę różne czynniki. Zapewne decyzja o zmianach podjęta jest po dłuższym namyśle,...

Zamknij