Kilka inspiracji na funkcjonalne oświetlenie pokoju młodzieżowego
Oświetlenie pokoju młodzieżowego może być zadaniem dość trudnym. Z jednej strony jest to pomieszczenie o dość wszechstronnym wykorzystaniu, z drugiej zaś młodzież ma zazwyczaj dość wygórowane i określone oczekiwania co do wyglądu swojego wnętrza. Dlatego dobranie oświetlenia nie być proste. Dziś przychodzimy więc z pomocą i inspiracjami na modne i funkcjonalne lampy do pokoju nastolatka. Przeczytaj koniecznie, jeśli planujesz oświetlenie do takiego wnętrza. Zapraszamy!
Podstawowe parametry oświetlenia do pokoju młodzieżowego
Zanim przystąpimy do zakupu lamp młodzieżowych, warto poznać najważniejsze parametry, na które musimy zwrócić uwagę podczas ich doboru. Przede wszystkim istotne jest, jakiej barwy światło zainstalować we wnętrzu. Sprawa nie jest oczywista, ponieważ powinna ona zostać dopasowana do czynności, jakie są wykonywane w pokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na różne barwy światła do pokoju nastolatka, w zależności od strefy. Do nauki najlepsze będzie światło zimne, które pomaga się skoncentrować, a z kolei do relaksu i czytania warto wybrać światło ciepłe, które nie męczy oczu.
Kolejnymi parametrami, decydującymi o funkcjonalności oświetlenia w pokoju młodzieżowym są:
- natężenie światła (mocniejsze będzie konieczne w strefie nauki, słabsze w pozostałej części wnętrza);
- możliwość regulacji natężenia światła,
- przydatna może być opcja zmiany barwy światła, wtedy lampa jest wielofunkcyjna,
- opcja regulacji kąta i kierunku padania światła,
- opcja regulacji wysokości lampy (niezależnie od jej typu).
Oświetlenie sufitowe do pokoju młodzieżowego
Oświetlenie górne, sufitowe jest podstawą w dobrym doświetleniu każdego pomieszczenia. W pokoju nastolatka również nie może zabraknąć funkcjonalnych lamp wiszących. Zapewnią one dużą ilość rozproszonego światła, które idealnie sprawdzi się przy większości ogólnie podejmowanych czynności w tym pokoju. Jaka powinna być idealna lampa sufitowa do pokoju młodzieżowego? Polecamy szczególnie lampy pająki o giętkich ramionach, które można dowolnie rozplanować na suficie, a tym samym dokładnie rozplanować oświetlenie poszczególnych stref. Modnymi i praktycznymi lampami są również:
- wiszące, proste lampy Edisona (sama żarówka na kablu),
- lampy z metalowymi kloszami,
- lampy z pełną regulacją ramion,
- modele szklane i metalowe,
- lampy o nieregularnych kształtach, “poplątanych” ramionach.
Plafony i lampy natynkowe w pokoju nastolatka
Wartym rozważenia może być zastosowanie w pokoju młodzieżowym plafonów czy lamp natynkowych – krótkich, przysufitowych modeli oświetlenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie jeśli chodzi o wnętrza mniejsze, o standardowej wysokości, szczególnie jeśli nasz nastolatek jest wysoki i zaczepiałby głową o tradycyjne lampy wiszące. Wbrew pozorom lampy sufitowe natynkowe czy plafony mogą dać dużo rozproszonego światła i doskonale sprawdzić się jako główne oświetlenie do pokoju.
Punktowe doświetlenie biurka – lampki biurkowe dla nastolatków
Młodzież bardzo dużo się uczy, nie możemy więc zapomnieć o dobrym oświetleniu strefy nauki (głównie biurka). Przede wszystkim niezbędne będzie dodatkowe, punktowe oświetlenie, np. w formie lampki stojącej czy mocowanej do półki. Powinna mieć ona dość dużą moc i zimną temperaturę barwową. Tym, co najważniejsze w funkcjonalnej lampki biurkowej dla młodzieży jest pełna regulacja. Idealna lampa będzie mogła mieć zmienną wysokość, ustawienie żarówki, kąt i kierunek padania światła. Przydatne są lampki biurkowe, w których można zmieniać barwę światła – i dostępne są zimne, ciepłe i neutralne. Takie oświetlenie staje się bardziej wszechstronne.
Lampy podłogowe do pokoju młodzieżowego
Kolejną interesującą grupą lamp do pokoju młodzieżowego są te podłogowe. Są one świetnym uzupełnieniem oświetlenia górnego. Ich główną zaletą jest łatwość montażu i możliwość szybkiego przemieszczenia. Można je dowolnie ustawiać i przenosić pomiędzy pokojami. Lampy podłogowe przydadzą się do punktowego doświetlenia kącika czytelniczego, biurka czy zrobienia nastroju. Takie oświetlenie jest wprost niezastąpione w pokoju młodzieżowym.
Czy w pokoju nastolatka warto zamontować kinkiety?
Godnym uwagi oświetleniem w pokoju młodzieżowym są kinkiety. Jest to mniej popularne oświetlenie ścienne, które jednak nie zajmuje wiele miejsca, a może w łatwy sposób doświetlić pomieszczenie. Kinkiety najłatwiej zawiesić nad łóżkiem czy tuż obok niego lub w okolicy biurka. W zależności od tego, czy wybieramy lampki ze światłem skierowanym ku górze, czy ku dołowi, na takiej wysokości powinniśmy umieścić je na ścianach. Różne typy kinkietów w pokoju młodzieżowym będą też pełnić odrębne funkcje.