5 pomysłów na prawidłowe oświetlenie domowego biura
W ostatnim czasie domowe biuro stało się bardzo popularną formą wykonywania obowiązków. Nie tylko dzięki temu, że coraz więcej osób podejmuje pracę, opierającą się głównie na szeroko pojętej współpracy z laptopem, telefonem oraz internetem. Dzieje się tak przede wszystkim przez panującą pandemię. Większość pracodawców, mających taką możliwość, zleca swoim pracownikom zadania do wykonania z domowego zacisza. Jak więc zadbać o komfort pracy we własnym gabinecie? Jak prawidłowo oświetlić domowe biuro, aby warunki w nim panujące, były jak najkorzystniejsze?
Jaki typ oświetlenia wybrać do domowego biura?
Rodzaj oświetlenia, na jaki zdecydujemy się do naszego domowego biura, ma kluczowe znaczenie. To dzięki niemu będziemy mogli w sposób komfortowy i bezpieczny dla wzroku wykonywać swoje obowiązki. Rozmyślając o źródłach światła do gabinetu, nie powinniśmy się ograniczać jedynie do jednego typu. Praca z domu często cechuje się tym, że nasze miejsce pracy codziennie się zmienia. Jednego dnia będzie to wygodne biurko, nazajutrz natomiast możemy z różnych przyczyn być zmuszeni do przeniesienia się w inne miejsce. Musimy więc być „elastyczni” i przygotowani na wszelkie ewentualności – tak, aby w razie potrzeby swoje domowe biuro móc stworzyć w każdym pomieszczeniu w domu.
Klasyczne oświetlenie sufitowe jako źródło światła w domowym biurze
Oświetlenie sufitowe jest dobrym rozwiązaniem, gdy Twoje domowe biuro jest małym pomieszczeniem. Wówczas nie potrzeba wielu mocnych źródeł światła, aby prawidłowo doświetlić wnętrze. Mimo tego należy jednak zadbać o to, aby żyrandol czy jakakolwiek inna lampa sufitowa dawała odpowiednio dużo światła. Co więcej, jeśli decydujesz się jedynie na ten rodzaj oświetlenia, należy przemyśleć, gdzie dokładnie powinno stać biurko, przy którym będziesz wypełniał swoje zawodowe obowiązki. Światło powinno bowiem padać tak, aby jak najlepiej oświetlać miejsce pracy.
Oświetlenie LED w domowym gabinecie
W ostatnich latach bardzo popularne stało się oświetlenie LED. Często wykorzystywane jest ono jako ozdoba półek, zwłaszcza tych szklanych, ponieważ odpowiednio zastosowane, ciekawie je podkreśli i wyeksponuje. W przypadku domowego biura oświetlenie LED może się sprawdzić, ale tylko wtedy, gdy oprócz niego jest jakieś dodatkowe źródło światła. Same taśmy ledowe nie zapewnią bowiem wystarczającej jego ilości, przez co komfort pracy będzie znacznie mniejszy. Nie należy jednak przez to całkowicie z nich rezygnować, ponieważ potrafią w pomieszczeniu stworzyć przytulny kącik i wykreować niepowtarzalny klimat.
Stojące lampy podłogowe oświetleniem domowego biura
Czasami jest tak, że do pełni skupienia potrzebujemy odpowiedniego nastroju. Zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są coraz krótsze i nim zdążymy się obejrzeć, na zewnątrz już jest ciemno. Wówczas mocne światło sprawia, że czujemy się rozkojarzeni i rozdrażnieni, przez co praca nie idzie zbyt sprawnie, ponieważ skoncentrowanie się jest niemożliwe. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzą się w domowym biurze lampy podłogowe. Jeśli ustawimy je w odpowiednim miejscu, tzn. w niewielkiej odległości od miejsca, w którym pracujemy, będziemy mieli zagwarantowaną odpowiednią ilość światła, niezbędną do pracy. Jednocześnie nie będzie ono nadmiernie „raziło” w oczy, stworzy delikatną poświatę w pozostałej części pomieszczenia, dzięki czemu klimat będzie sprzyjał wykonywaniu obowiązków.
Lampka na biurko do domowego gabinetu
Ten wariant jest jedną z najlepszych propozycji na oświetlenie do domowego gabinetu. Lampka biurkowa jest oświetleniem typowo miejscowym. Postawiona na biurku w jednym kącie pomieszczenia, nie doświetli prawidłowo pozostałej jego części. Ten rodzaj oświetlenia często znajduje się na ruchomym „ramieniu”, dzięki czemu jego wysokość, a jednocześnie natężenie i kąt padania światła można dostosować odpowiednio do indywidualnych potrzeb.
Kinkiety jako oświetlenie biura w domu
Kinkiety są niedocenianym, a bardzo ciekawym sposobem oświetlenia wnętrz. Niektórzy mogą zapytać, jak mają oświetlić domowe biuro, skoro znajdują się one zazwyczaj w salonie lub sypialni. Odpowiedź na to jest bardzo prosta. Czasami dopadają nas bowiem takie chwile, że nie mamy ochoty siedzieć sztywno przy biurku, jest nam tam już niewygodnie i potrzebujemy nieco odmiany. Często idziemy wtedy posiedzieć z laptopem na sofie lub kanapie i wówczas kinkiety sprawdzają się idealnie – te umieszczone tuż przy łóżku oświetlą akurat tę część pomieszczenia, która w danym momencie jest dla nas najważniejsza.
Jaką barwę światła wybrać do domowego biura?
W swoim domowym biurze każdy powinien czuć się komfortowo. Jest to najważniejsza kwestia, ponieważ bez tego nie będzie możliwa efektywna praca. Barwa światła, jaka powinna być w Twoim gabinecie, zależy od Twoich upodobań. Jeśli lepiej czujesz się, gdy oświetlenie jest jasne, zimne, lepiej zdecydować się też na takie żarówki. Kiedy jednak preferujesz nieco przytulniejszy wygląd wnętrza, warto zdecydować się na światło białe ciepłe. Istnieje jedna, ogólna zasada, co do wyboru barwy oświetlenia do domowego biura i jeśli nie znasz jeszcze swoich preferencji, możesz się jej zastosować. Polega ona na wyborze światła jak najbardziej zbliżonego do światła naturalnego – zarówno natężeniem, jak i kolorem.