Bądź przyjazny naturze — lampy z tworzyw ekologicznych

maj 28, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Świadomość ekologiczna zwiększa się coraz bardziej. Dzięki temu nie tylko częściej sięgamy po przedmioty, które później można przetworzyć, ale również decydujemy się na długoletnie rozwiązania. Ekologiczne myślenie możemy wykorzystać w prawie każdej dziedzinie, nawet w planowaniu systemu oświetlenia mieszkania.

Eko żarówki, wymień starą technologię na LED-ową

Duże i łatwo przepalające się żarówki to już przeszłość. Nastała era światła ledowego. Nie dość, że pozwala dużo zaoszczędzić, bo pobór mocy może zmniejszyć się nawet o 80%, to jeszcze jest lepsze dla naszego zdrowia. Światło generowane przez żarówki LED może mieć ciepłą lub zimną barwę, a także nie mruga, dzięki czemu oczy wolniej się męczą. Ciekawostką jest, że oświetlenie LED-owe może oświetlać nasz dom nawet przez 25 lat, a jego częste włączanie i wyłączanie nie wpływa na żywotność, co z kolei było częstą przyczyną „przepalenia” się klasycznych żarówek.

Ponadto ledy nie nagrzewają się podczas świecenia, co pozwala bezpiecznie korzystać z prawie każdego klosza i uniknąć charakterystycznych plam na suficie.

Szkło — klasyka i ekologia w jednym

Pierwsze co przychodzi na myśl o ekologicznych lampach, to zapewne klosze z papieru lub materiału. Szkło odeszło w zapomnienie i na chwilę wyszło z mody, jednak jest tak samo przyjazne środowisku, jak inne materiały. Można je z łatwością przetworzyć po użyciu, a także jest praktycznie niezniszczalne, o ile przez przypadek go nie stłuczemy. Szkło jest bardzo plastycznym materiałem i wprawiony rzemieślnik jest w stanie dowolnie je kształtować. Dzięki temu, na rynku pojawiają się szklane klosze w prawie każdym rozmiarze. Podobnie jest z ich barwieniem. Z użyciem odpowiednich składników, można uzyskać szkło o różnym kolorze. W dodatku gotowe klosze pomalujemy, jednak to oddala nas od nurtu eko.

Metalowy szkielet — król lamp rodem z industrialnego wnętrza

Klosze w kształcie koszyków, figur przestrzennych lub drucianej plątaniny są ostatnio coraz częściej przez nas kupowane. Wybierają je wielbiciele surowych i industrialnych wnętrz. Świetnie nadadzą się także do młodzieżowego pokoju lub klasycznego gabinetu z nutką awangardy. Metal również jest ekologicznym materiałem, ponieważ nadaje się do ponownego przetworzenia. Jego plusy to również wytrzymałość i możliwość przerobienia wg własnych preferencji. Z łatwością zmienimy jego kolor w razie remontu, paleta farb do metalu jest bardzo szeroka. Co bardziej uzdolnieni manualnie mogą nawet zmienić własnoręcznie kształt klosza.

Ponadczasowy papier, czyli lampy w prawie każdym stylu

Papier od dawna znajdziemy w stałym asortymencie sklepów oświetleniowych. Ludzie regularnie pytają o takie klosze, ponieważ najmocniej kojarzą się z ekologią. Ich największą zaletą jest wprowadzanie do pomieszczeń ciepłego i intymnego klimatu. Świecące przez nie światło jest bardzo rozproszone i zmiękczone. Dzięki temu świetnie nadadzą się do sypialni, salonu, a także biura, w którym przede wszystkim korzysta się z komputera. Do intensywnej pracy papierowe lampy nie są wskazane, ponieważ dają zdecydowanie za mało światła. Jeśli chcemy podkręcić klimat, możemy oprawić w nie ciepłe żarówki LED.

ekologiczne oswietlenie do domu 1024x683

Klosz z materiału — trwały i przyjazny środowisku

Materiałowe klosze przywodzą na myśl dwa skojarzenia – dziecięce pokoje lub wiekowe pomieszczenia wypełnione abażurami z frędzlami. Oba są jak najbardziej słuszne. Tego typu lampy zyskały popularność dzięki ciekawym efektom świetlnym, jakie zapewniają przy dobraniu odpowiedniej żarówki. Klosze z grubego materiału dają światło w dwóch kierunkach. Pozwala to dobrze oświetlić miejsce znajdujące się blisko nich i jednocześnie zachować intymny klimat w oddalonych od nich przestrzeniach. Materiałowe klosze są chętnie wybierane jako lampki nocne, ale też jako stylowa ozdoba rustykalnego wnętrza.

Maksymalny minimalizm, czyli światło z… samej żarówki

Prowadzimy minimalistyczny tryb życia, a ekologiczne rozwiązania przynoszą nam satysfakcję? W takim razie postawmy na najprostsze rozwiązanie, czyli lampę Edison. Jej podstawa jest zazwyczaj stworzona z tworzywa metalowego, brak klosza zastępuje modny LED, jednak stylizowany na starą żarówkę z palnikami. Jest ona często wybierana przez wielbicieli industrialnego stylu, ponieważ to w nim robi największe wrażenie.

Lampy w ekologicznym stylu, kilka słów podsumowania

Niezależnie od tego, jaki styl preferujemy, o ekologiczność pomieszczeń powinniśmy zadbać sami, a nowe lampy wybierać z rozwagą. Najlepiej postawić na LED-owe żarówki i klosze wykonane z materiałów, które bez problemu własnoręcznie przerobimy lub będziemy mogli oddać do recyklingu. Danie nowego życia lampie, czyli recykling, to najpiękniejszy gest, jaki możemy uczynić środowisku. Nie zapominajmy o wymianie żarówek, LED-y montujemy nie tylko w nowo zakupionym oświetleniu, ale też w innych domowych lampach. Pozwoli to znacznie obniżyć rachunki za prąd i poprawić jakość życia, ponieważ brak mrugania (charakterystycznego dla klasycznych żarówek) nie męczy wzroku.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…