Jak łączyć lampy w domowych wnętrzach? Kluczem do sukcesu odważne rozwiązania!
Jeśli ktoś wie, jak łączyć lampy w domowym wnętrzu, to może liczyć na uzyskanie świetnego efektu. Każde pomieszczenie powinno zostać odpowiednie doświetlone, aby móc komfortowo z niego korzystać. Ma to szczególne znaczenie po zmroku. Do wyboru są różnego typu lampy, mogą być one ścienne, sufitowe, podłogowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kilku źródeł światła, w zależności od potrzeb i preferencji. Za pomocą oświetlenia możliwe staje się optyczne wyrównanie proporcji w pomieszczeniach i uatrakcyjnienie ich. Lampy mogą stać się praktyczną dekoracją.
Jakie lampy warto mieć we wnętrzu?
Bez oświetlenia sztucznego bardzo trudno byłoby prowadzić komfortowe życie po zmroku. Za pomocą lamp możliwe staje się doświetlenie pomieszczeń, ich optycznych powiększenie lub pomniejszenie. Światło daje ogromne możliwości aranżacyjne, dlatego warto eksperymentować w celu uzyskania pożądanego efektu. Za pomocą oświetlenia możliwe staje się ułatwienie wykonywania rozmaitych czynności. Istotne jest to, aby dobrać odpowiedni źródła światła i zadbać o ich właściwe rozmieszczenie. Znaczenie ma nawet ich barwa, która wpływa między innymi na samopoczucie. Za pomocą światła lamp możliwe staje się wyeksponowanie rozmaitych elementów wyposażenia lub nawet zakamuflowanie wad, wyrównanie proporcji. Lampy idealnie nadają się do podkreślenia wnęk i ścian.
W pomieszczeniach potrzebne będzie oczywiście oświetlenie ogólne, które stanowi główne źródło światła. Idealnie nadają się do tego lampy wiszące i podsufitowe. Z kolei oświetlenie miejscowe warto zamontować nad blatami w kuchni i w miejscach przeznaczonych do czytania. Lampy zapewniające oświetlenie kierunkowe są potrzebne wszędzie tam, gdzie wykonuje się precyzyjne czynności. Nie może zabraknąć także oświetlenia dekoracyjnego, które rewelacyjnie nadaje się do wyeksponowania różnych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Za pomocą lamp dekoracyjnych dodaje się także przytulności wnętrzu.
Różne rodzaje lamp do domowych wnętrz
Lampy wiszące wykorzystuje się przede wszystkim jako główne źródło światła. Warto zainstalować w pomieszczeniu kinkiety, aby rozjaśnić poszczególne punkty. Za jej pomocą można również wprowadzić kameralny nastrój. Kinkiety świetnie sprawdzają się do oświetlenia blatów roboczych. Jako dekoracyjne i nastrojowe źródła światła rewelacyjnie sprawdzają się lampy stołowe i biurowe. Trzeba pamiętać jednak o tym, że mają one relatywnie mały zasięg. Jako oświetlenie podsufitowe świetne będą reflektorki, oprawy stropowe, spoty i oczka. Można zamontować je również na podłodze, we wnętrzach, na półkach i meblach. Przy ich wykorzystaniu możliwe staje się optyczne wydłużenie ścian, powiększenie pomieszczenia.
Podsumowując, do wyboru są następujące rodzaje lamp:
- Nowoczesne lampy led,
- Designerskie lampy sufitowe,
- Lampy stojące,
- Kinkiety,
- Plafony,
- Lampy wiszące,
- Lampy stołowe,
- Lampy podłogowe,
- Lampy dekoracyjne.
Barwa oświetlenie oświetlenia także ma znaczenie
Przy wyborze oświetlenia należy mieć na uwadze barwę światła. Wpływa to na aranżację pomieszczenia, może wzmagać koncentrację lub sprzyjać relaksowi. Świetnym pomysłem będzie wprowadzenie podziału na strefy i umieszczenie w nich różnych źródeł światła. W ciepłej barwie, czyli w odcieniu zbliżonym do pomarańczowego, bardzo przypominają zachód słońca. Można wobec tego liczyć na wprowadzenie przytulnego klimatu do pomieszczenia. Ciepła barwa sprawdza się rewelacyjnie w sypialni, działa rozluźniająco i uspokajająco. W salonie, a dokładnie w strefie wypoczynku, mile widziane będzie światło o ciepłej barwie, to samo można powiedzieć o pokoju dziecięcym.
W pomieszczeniu nie może zabraknąć również lamp o neutralnej barwie. Zapewnia to łagodne światło, które sprzyja skupieniu. Jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń przeznaczonych do nauki, czytania, odrabiania lekcji, grania, spożywania posiłków. Są także lampy z żarówkami zapewniającymi chłodną barwę. W nowoczesnych wnętrzach jest to wręcz pożądane. Nie należy jednak przesadzać z ilością zimnego światła ze względu na to, że w nadmiarze daje efekt sterylności i surowości. Lampy z żarówkami w chłodnej barwie można polecić przede wszystkim do kuchni i łazienki, przedpokoju. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wykonuje się czynności wymagające precyzyjnych ruchów.
Planowanie oświetlenia w domu – co warto mieć na uwadze?
Podczas wybierania oświetlenia do domowego wnętrza warto zacząć od górnego światła.Centralna lampa powinna zostać dopasowana do wielkości pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się żyrandole jako główne oświetlenie. Jeśli będą one zwisać nisko, to zapewni to równomierne doświetlenie całej przestrzeni. W strefie przeznaczonej do pracy najlepiej sprawdzi się oświetlenie kierunkowe o chłodnej barwie. Z kolei w strefie przeznaczonej do wypoczynku zaleca się wybranie lampy dające rozproszone światło w ciepłej barwie, co sprzyja relaksowi. Z kolei wysoki sufit, wnęki i ściany akcentowe można rozświetlić przy pomocy oświetlenia dekoracyjnego. W kuchni idealnie nadają się halogeny, kinkiety i lampy wiszące z kloszami łatwymi w czyszczeniu. W celu ożywienia aranżacji świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie lamp o ciekawym designie, w mocnych kolorach.