Jakie lampy wybrać na poddasze?
Wiele osób na miejsce swojego zamieszkania wybiera dom. Jeszcze więcej go dziedziczy. Duża część domów wolnostojących zawiera poddasze. Zazwyczaj jest to mało ustawne pomieszczenie, co powodują liczne skosy dachu, gdzie trudno jest stworzyć coś sensownego, choć w wielu przypadkach udaje się wykorzystać je na sypialnię lub pokoje gościnne, czasem lamus. Kiedy jednak uda nam się w odpowiadający nam sposób zaaranżować tę przestrzeń, mierzymy się głównie z dwoma problemami: jak odpowiednio umeblować, a także jak oświetlić pomieszczenia na poddaszu. W niniejszym artykule skoncentrujemy się na drugim z tych zagadnień. Zapraszamy do lektury!
Jak rozplanować oświetlenie poddasza?
Oświetlenie poddasza nie jest prostym zadaniem z kilku względów. Przede wszystkim jest ono wysokie, ma skosy i często nieustawny kształt. Dlatego kluczowe będzie dokładne zaplanowanie rozmieszczenia lamp tak, by dobrze oświetlić każdy kąt. Dzięki odpowiedniemu doborowi zróżnicowanych punktów świetlnych możemy zapewnić sobie funkcjonalne oświetlenie poddasza. Czym powinniśmy się kierować? Przede wszystkim musimy rozmieścić punkty świetlne nad miejscami, które będą intensywnie użytkowane. Dodatkowo w pozostałej przestrzeni również nie zapominajmy o regularnym oświetleniu, choć może mieć ono nieco mniejsze natężenie. Najważniejszymi miejscami do mocnego doświetlenia powinny być te, w których będziemy pracować, relaksować się czy wykonywać inne czynności.
Oświetlenie sufitowe poddasza – jakie sprawdzi się najlepiej?
Sklepy internetowe i stacjonarne z oświetleniem oferują nam szeroki wybór lamp, które można wykorzystać na poddaszu. Warto poznać mocne i słabe strony każdego z typów oświetlenia i dobrać to, które najbardziej nam odpowiada i najlepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu.
Lampy wiszące na poddasze
Jednym z najprostszych rozwiązań, jeśli chodzi o lampy sufitowe na poddasze, jest wykorzystanie tych wiszących. Zaletą tego typu lamp jest możliwość dopasowania ich wysokości i uzyskania rozproszonego światła. Najlepiej sprawdzą się modele o długich miękkich ramionach na przykład lampy pająki. Mają one możliwość łatwego dopasowania nie tylko długości, na której zawiesimy nasze źródło światła, ale również rozmieszczenia na suficie. Dzięki temu możemy ograniczyć ilość lamp sufitowych na poddaszu, sięgając wyłącznie po jedną czy dwie lampy pająki z wieloma ramionami. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie lamp wiszących z pełną regulacją kąta kierunku padania światła. To również ułatwi nam dopasowanie oświetlenia do poddasza.
Czy plafony sprawdzą się na poddaszu?
Plafony, czyli krótkie lampy sufitowe nie do końca sprawdzą się na poddaszu. Nie jest jednak powiedziane, że musimy z nich całkowicie zrezygnować. Z pewnością jednak nie będą stanowiły głównego typu oświetlenia w tym wnętrzu. Ze względu na to, że umieszczane są tuż przy suficie, mogą nie oświetlić odpowiednio niższych partie pomieszczenia. Jeśli jednak na poddaszu mamy skosy, to plafony możemy potraktować jako dodatkowy typ oświetlenia i umieścić je niżej, właśnie na skośnym suficie. Na podobnej zasadzie możemy wykorzystać na poddaszu również lampy podtynkowe i natynkowe.
Dlaczego na poddaszu warto wykorzystać kinkiety?
Kinkiety są typem lamp ściennych, które choć niewielkie, są niezwykle uniwersalne i funkcjonalne. Dlatego też warto zainstalować je na poddaszu. Kinkiety sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na dodatkowym, punktowym dooświetleniu. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad typem wybieranego kinkietu na poddasze. Sprawdzić mogą się zarówno te ze światłem skierowanym ku górze, jak i te świecące ku dołowi. Wszystko zależy od tego, gdzie i na jakiej wysokości zostaną zamontowane. Podobnie jak w przypadku każdego innego typu lamp na poddasze, również kinkiety warto wybierać te, które posiadają regulację. Chodzi o to, by ułatwić sobie funkcjonowanie na poddaszu i w łatwy sposób mógł dopasować oświetlenie do aktualnych potrzeb użytkowników wnętrza.
Taśmy LED jako forma oświetlenia poddasza
Bardzo fajnym pomysłem na doświetlenie poddasza będzie sięgnięcie po taśmy LED. Ten typ oświetlenia ma bardzo szerokie zastosowanie. Taśmy LED możemy zainstalować zarówno we wnękach, przy skosach, jak również przy meblach czy nawet podłodze. Będą również niezastąpione do oświetlenia schodów i innych ważnych miejsc na naszym poddaszu. Niewątpliwą zaletą taśmy LED jest to, że są niewielkie, łatwe w montażu relatywnie i dają relatywnie dużo światła, pobierając przy tym mało energii. Dodatkowo warto podkreślić, że występują w wielu barwach temperaturowych i kolorach światła.
Czy na poddaszu warto wykorzystać lampy stojące?
Jak najbardziej! Lampy podłogowe czy lampki nocne są typem oświetlenia, które z powodzeniem możemy zastosować na poddaszu. Co więcej, lampy też są łatwe w montażu oraz możemy przenieść je do innego pokoju w razie potrzeby. Sprawdzą się również jako oświetlenie nastrojowe oraz mogą stanowić dekoracją naszego poddasza.