Lampa do pokoju dziecięcego – dlaczego powinna być uniwersalna? Wyjaśniamy!
Pokój dziecięcy jest nie tylko sypialnią. To także miejsce, w którym wykonywanych jest tysiąc innych czynności, od zabawy po naukę. Dobierając odpowiednie lampy do pokoju dziecięcego, wpływamy na zdrowy rozwój pociechy i zapewniamy możliwość łatwiejszego skupienia się w krytycznych momentach. Oto krótki poradnik, w którym opisaliśmy czym kierować się podczas wyboru oświetlenia do pokoju dziecięcego. Zapraszamy do lektury.
Od niemowlaka do nastolatka – lampa rośnie wraz z dzieckiem
Podchodząc do kupna lampy z rozsądkiem, możemy rozwiązać problem oświetlenia nawet na kilka lat. Produkty kierowane specjalnie dla dzieci może i wyglądają uroczo, jednak bardzo szybko przestaną pełnić swoją funkcję. Lepiej zakupić uniwersalne oświetlenie, które będzie “rosło wraz z dzieckiem”. Dzięki temu nowa aranżacja pomieszczenia, czy choćby przemalowanie ścian, nie zmuszą nas do zmiany dopiero co kupionych lamp. Jakie oświetlenie będzie uniwersalne? Najbezpieczniejsze będą te z kloszami, najlepiej o neutralnym kolorze i wzorze. Świetnym pomysłem będą nowoczesne lampy pająki lub popularne lampki-żarówki. Długie okablowanie pozwoli dobrze doświetlić pokój i ewentualnie zmienić aranżację.
Wpływ oświetlenia na zdrowie dziecka
Oświetlenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Światło potrzebne jest do stymulowania naszego organizmu i udawania słońca. Dzięki temu zachowujemy dzienny rytm, jesteśmy w dobrym nastroju, a nawet “przełączamy się” pomiędzy trybami pracy i odpoczynku. Lampki nocne o niewielkiej mocy ukoją zmęczone dziecko i ułatwią zasypianie, a jasne i zimne światło pobudzi do zabawy – w przypadku starszych dzieci ułatwi skupienie i odrabianie lekcji.
Lampa a wiek dziecka – rodzaj oświetlenia pomaga w rozwoju
Rodzaj oświetlenia, a ściślej temperatura barwowa i natężenia światła, wpływają na rozwój dzieci. Jak wcześniej pisaliśmy, wpływ na organizm jest duży, dlatego warto przemyśleć miejsca montażu lamp oraz dobrać ich rodzaj odpowiednio do pełnionej funkcji. Inaczej powinna świecić lampka nocna, a inaczej biurkowa. Projektując pokój, zapewne spodziewamy się, gdzie dziecko będzie spędzało czas. Nie zapominajmy także o głównej lampie sufitowej, która daje najwięcej światła w pokoju.
Dopasuj design lampy do charakteru pociechy
Jeśli pokój urządzamy pokój, kiedy pociecha jest już starsza, to o wiele łatwiej dobrać lampę do designu pomieszczenia i charakteru pociechy. Warto dokonywać przemyślanych zakupów, w innym wypadku czekają nas częstsze remonty, a przecież każdy chciałby tego uniknąć. Idealna lampka będzie pasowała do pokoju jeszcze przez wiele kolejnych lat. Ciekawym pomysłem mogą okazać się lampy dające możliwość personalizacji poprzez naklejki lub lakierowanie. Dzięki temu bardzo szybko odmienimy pomieszczenie bez ponoszenia większych kosztów remontu.
Funkcje światła w dziecięcym pokoju – nie zapomnij o biurku!
Pokój dziecięcy i młodzieżowy łączą dwie rzeczy – łóżko i biurko. To właśnie tam nasze pociechy zapewne spędzą większość czasu. Nie zapomnijmy o prawidłowym oświetleniu tych miejsc. Na biurko warto zakupić lampkę z możliwością regulacji temperatury barwowej, co pozwoli zmieniać oświetlenie w zależności od wykonywanej czynności. Pomocna będzie też regulacja stopnia natężenia światła, co pozwoli szybko przekształcić lampkę biurkową w przyjemne nocne oświetlenie.
Jeśli chodzi o lampkę nocną, to najlepszym wyborem będzie taka, która daje ciepłe i przygaszone światło. Dzięki temu dziecko o wiele szybciej ukoi nerwy i zrelaksuje się po aktywnym dniu. Dzieciom uwielbiającym czytanie książek przed snem, opłaca się zakupić kinkiet na wysięgniku. Ułatwi on doświetlenie trzymanego tomiszcza.
Jakie lampy przydadzą się w pokoju dzieci?
Nie wszystkie lampy tak samo dobrze sprawdzą się w dziecięcym pokoju. Możemy zapomnieć o tych z wielkimi szklanymi kloszami, ponieważ aktywne dzieci łatwo je rozbiją. O wiele lepsze będą materiałowe lub plastikowe. Lampki Edisona też mogą okazać się dobrym pomysłem, o ile powiesimy je dostatecznie wysoko. To jeden z tych modeli, który będzie modny przez lata i na pewno długo pozostanie w naszym domu. W pokoju dziecięcym sprawdzą się też wszelkie modele z opcją regulacji barwy i natężenia światła – nie tylko na biurku, ale również w innych miejscach.
Dzieci lubią zasypiać przy zapalonym świetle, dlatego pomyślmy nad czasowymi wyłącznikami lub inteligentnymi żarówkami sterowanymi przez WiFi. Dzięki nim nie będziemy musieli upewniać się, czy zgasiliśmy światło w dziecięcym pokoju. Zrobi to za nas aplikacja.
Do nauki czy do zabawy? Właściwa lampa jest uniwersalna!
Pamiętajmy, że najlepsza lampa jest uniwersalna. Nie tylko pod względem designu, ale również przeznaczenia. Lampy stołowe czy podłogowe łatwo przestawiać z miejsca na miejsce, a także przenosić do innego pomieszczenia, gdy już nie będą potrzebne dzieciom. Co więcej, nie ma uniwersalnego typu lampy, która pozwoli na ograniczenie źródeł światła. W każdym dziecięcym pokoju powinny znaleźć się przynajmniej dwie lampki.