Jak odpowiednio doświetlić kącik do nauki?

Cze 30, 2020 | Artykuły | 0 komentarzy

Odpowiednie oświetlenie jest kluczową kwestią w czasie nauki. Dzięki niemu nie męczą nam się oczy ani nie niszczy wzrok. Światło nie może być ani za słabe, ani zbyt intensywne. Jak zapewnić sobie najodpowiedniejsze warunki do pracy przy biurku? Oto kilka praktycznych porad, które pomogą nam zaprojektować idealne miejsce pracy. 

Zapraszam do lektury!

Oświetlenie biurka – naturalne czy sztuczne?

Z całą pewnością naturalne światło słoneczne ma zdecydowaną przewagę nad światłem sztucznym. Kompleksowo doświetla ono pokój i zapewnia warunki pracy w przyjaznej dla naszego organizmu atmosferze. Kontakt ze słońcem powoduje, że w naszym ciele zachodzą pozytywne reakcje chemiczne, takie jak wytwarzanie witaminy D, a także endorfin. Sprawia to, że lepiej się czujemy i przyjemnie nam się pracuje.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc ustawienie biurka w najjaśniejszym miejscu pokoju – najlepiej przy oknie. Dzięki temu zminimalizujemy konieczność pracy przy sztucznym oświetleniu, co pozytywnie wpłynie na stan naszego organizmu, szczególnie wzroku.

Wzrok jest bowiem tym narządem, który podczas długotrwałego kontaktu z książkami czy też ekranem komputera, cierpi najbardziej. 

Oświetlenie biurka – jak odpowiednio doświetlić miejsce pracy?

Wpływ na oświetlenie miejsca pracy ma nie tylko lampka znajdująca się bezpośrednio na biurku. Ważne jest zapewnienie jasności całego pomieszczenia. W pokoju przeznaczonym do nauki warto zainwestować w lampę wielopunktową, którą będziemy mogli zamontować,  dostosowując ją do naszych potrzeb. Dzięki temu miejsce pracy stanie się zdecydowanie bardziej funkcjonalne i użyteczne. 

Jeśli mamy taką możliwość, możemy ustawić biurko w taki sposób, żeby nie zasłaniać sobie światła własną osobą. Jeśli chcemy to osiągnąć, musimy siedzieć przodem do źródła światła. Przez to nie będziemy potrzebowali dodatkowych lamp stołowych czy lampek biurkowych, żeby doświetlić powierzchnię blatu. Światło główne będzie na pewno mniej ostre niż punktowe oświetlenie, istnieje więc duża szansa, że nie będą nas aż tak boleć oczy, jak miałoby to miejsce w trakcie długotrwałej pracy przy punktowym oświetleniu. 

Oświetlenie sztuczne – jakie światło jest najlepsze do nauki?

Zdecydowanym faworytem będzie w tym wypadku oświetlenie LEDowe. Zapewni jasne, białe, ale nie rażące światło, które będzie przyjazne dla naszych oczu. Dodatkowo żarówki LEDowe nie będą się nagrzewać, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnego ciepła bijącego od lampy albo wręcz przegrzania sprzętu. W takim świetle bardzo dobrze się czyta (nawet na kredowym papierze) i pracuje przy ekranie monitora.

Lampa stołowa czy biurkowa?

Typowe lampki biurkowe mają dość charakterystyczny kształt i budowę, które niekoniecznie muszą pasować do każdego typu wnętrza. Na jakie oświetlenie miejsca pracy postawić, jeśli nie satysfakcjonują nas klasyczne lampki biurkowe?

Doskonałym rozwiązaniem może być zakup stylowej lampy stołowej i dobranie do niej LEDowej żarówki. Taka lampa zapewni wystarczająco wiele światła i dodatkowo będzie pięknie wyglądać. Design takiego oświetlenia można bez problemu dobrać do wystroju wnętrza. W 2020 roku najmodniejsze są jednak lampy z abażurem i dekoracyjną metalową podstawą. Są dość uniwersalnym modelem i pasują do wielu stylów. Będą świetnym uzupełnieniem stylu glamour, szczególnie te modele utrzymane w czarno złotej tonacji. Z kolei modele białe będą dobrym dodatkiem dekoracyjnym stylu industrialnego lub skandynawskiego.

Lampa podłogowa – pomysł na oświetlenie biurka?

Jeśli w ogólnie nie przepadamy za lampami stołowymi, można się zastanowić nad zakupem lampy podłogowej. Taka lampa ustawione tuż przy biurku, czy też stole do pracy, świetnie doświetli blat i nie będzie zajmowała miejsca pracy. Jeśli ma stanowić oświetlenie domowego biura, oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie do niej żarówki LEDowej. 

Lampa podłogowa będzie również rewelacyjnie prezentować się we wnętrzu, podkreślając jego charakter. Możemy wybrać między klasycznymi lampami stojącymi z abażurem, a tymi industrialnymi z odsłoniętą żarówką. Najlepszym wyborem wśród lamp z abażurem będą te ze stylowym drewnianym stelażem, które są absolutnym dekoracyjnym hitem w 2020 roku. 

Czy oświetlenie domowego biura jest kluczem do komfortowej pracy?

Równie ważne w komfortowej pracy za biurkiem są inne kwestie, takie jak dobranie odpowiednio wysokiego blatu i wygodnego krzesła. Biurko i krzesło będą miały kluczowy wpływ na naszą postawę, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie najodpowiedniejszych modeli, które nie będą przyczyną nieznośnego bólu kręgosłupa.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zaprojektować luksusowe wnętrze za pomocą lamp sufitowych. Poradnik

Kryształy, lakierowane powierzchnie, ręcznie tkane pledy na wygodnej kanapie… luksusowe wnętrza mają swoje niezmienne kanony, jednak sam klimat otoczenia zazwyczaj...

Zamknij