Jak zmieni się podejście do oświetlenia domu w 2021 roku?

Paź 29, 2020 | Artykuły, Lampy nowoczesne | 0 komentarzy

Lampy to jeden z kluczowych elementów aranżacji każdego domu. Odpowiednio dobrane mogą podkreślić jego wystrój i stworzyć idealne warunki do różnych zajęć. Nowe trendy pojawiają się z roku na rok, ale to, jakie oświetlenie wybieramy, wynika nie tylko z mody. Na podejmowane decyzje zakupowe wpływają również nasze indywidualne potrzeby, rozwijające się technologie, a nawet otaczający nas świat. Co zmieni się w oświetleniu domu w 2021 roku?

Oświetlenie home office – lampy do pracy w domu

Obejmująca już cały świat epidemia koronawirusa wpłynęła na to, jak pracujemy. Wiele osób realizuje dzisiaj swoje obowiązki z domu, a praca w takich warunkach wymaga również specjalnego oświetlenia. Właśnie dlatego jednym z najważniejszych trendów oświetleniowych w 2021 roku będą lampy przeznaczone do domowego biura.

Podczas gdy w zakładzie pracy to pracodawca odpowiada za stworzenie właściwego stanowiska, w domu musimy zadbać o nie samodzielnie. Ergonomiczne oświetlenie do pracy zdalnej bazuje przede wszystkim na stojących lampkach biurkowych, ale w home office nie może zabraknąć także głównego źródła światła jak plafon, lampa wisząca.

Do domowego biura można wybrać lampę biurkową w dowolnym stylu pasującym do aranżacji wnętrza – skandynawską, loft czy glamour. Dla ergonomii powinna być wyposażona w regulowany klosz i ramię, aby snop światła skierować w odpowiednim kierunku. Ta prosta, neutralna nie będzie rozpraszać podczas obowiązków. Najwydajniej pracuje się przy oświetleniu o barwie dziennej, lecz wieczorami powinno mieć ono cieplejszy ton. Dla większego komfortu można też wybrać nowoczesne lampy i źródła światła umożliwiające regulację natężenia i zmianę temperatury barwowej.

Lampy, z którymi zadbasz o swoje samopoczucie

Światło reguluje dobowy rytm życia człowieka. Jego niedobory, nieodpowiednie natężenie lub barwa mogą decydować o naszym nastroju. Zauważają to również producenci lamp i źródeł światła. To właśnie światło wpływające na samopoczucie będzie hitem 2021 roku.

Aby poprawić swój komfort przez oświetlenie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: liczbę punktów świetlnych w pomieszczeniu, temperaturę barwową oświetlenia i jego natężenie.

Sama lampa główna to za mało. By w salonie, sypialni czy w kuchni tworzyć różne scenerie świetlne odpowiadające naszym potrzebom, warto zastosować kilka typów źródeł światła. Lampa wisząca, której towarzyszą kinkiety, lampy podłogowe czy stołowe, to przepis na indywidualne dopasowanie oświetlenia do konkretnych zadań.

Drugim istotnym czynnikiem jest temperatura barwowa światła:

  • W tych przestrzeniach, w których pracujemy, na przykład w domowym biurze, warto zastosować światło o barwie neutralnej, dziennej (4000 K) lub chłodnej (powyżej 6500 K).
  • Tam, gdzie wypoczywamy, przykładowo w salonie lub w sypialni, najlepiej sprawdzi się światło o ciepłej temperaturze barwowej (2700 K).

Punktowe światło, skierowane na biurko albo na blat kuchenny, powinno być mocniejsze. Z kolei to łagodniejsze, rozproszone może tworzyć dla niego relaksujące tło.

Smart lighting, czyli inteligentne oświetlenie jeszcze łatwiej

Montaż inteligentnego oświetlenia, czyli smart lighting staje się coraz prostszy. Szybkie w instalacji systemy, zintegrowane ściemniacze, czujniki, a także bezprzewodowe i intuicyjne w obsłudze urządzenia sterujące w 2021 roku staną się jeszcze łatwiej dostępne i do tego tańsze.

Chcesz zmienić ton białego światła z ciepłego na neutralny? A może przyciemnić żarówkę w lampie? Za pomocą zestawów smart lighting zrobisz to pilotem, który nie tylko włącza i wyłącza światło bez konieczności wstawania do włącznika, ale również pozwala na szeroką regulację jego parametrów. Niektórzy producenci umożliwiają również sterowanie oświetleniem przez dedykowane aplikacje mobilne. To wszystko bez prowadzenia metrów dodatkowego okablowania i skomplikowanej konfiguracji – wystarczy tylko zamontować inteligentną lampę lub wkręcić do tej zwykłej smart żarówkę.

Stylowo i z naciskiem na energooszczędność

Stawiamy na ekologię, dlatego jednym z trendów w 2021 roku, który towarzyszy nam już od dłuższego czasu, będzie energooszczędność. Niski pobór mocy w połączeniu z wydłużoną żywotnością oświetlenia to mniej odpadów, a tym samym niższe obciążenie dla środowiska naturalnego.

Prym w energooszczędności wiedzie oświetlenie LED. Dzisiaj można zakupić je w wielu wariantach:

  • żarówki;
  • taśmy;
  • oczka;
  • oprawy;
  • gotowe lampy.

Zminiaturyzowane diody LED mają niemalże nieograniczone zastosowanie – od imponującego żyrandola w salonie, poprzez sufit przypominający rozgwieżdżone niebo, aż do zupełnie przyziemnego, ale jakże praktycznego oświetlenia szaf i szuflad.

Właśnie dlatego najgorętsze trendy aranżacyjne jak lampy w stylu loft z kloszami z drutu, lampy z przejrzystego lub barwionego szkła, z połyskującymi kryształkami czy minimalistyczne modele o geometrycznych kształtach wspierają technologię LED. Współczesne trendy są najlepszym przykładem tego, że artykuły oświetleniowe mogą być jednocześnie piękne, a przy tym funkcjonalne i przyjazne dla natury.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybór żyrandoli do salonu w różnych stylach
Żyrandole do salonu – nie tylko dla miłośników stylu retro

Salon jest zwykle najlepiej doświetlonym pomieszczeniem w całym domu, szczególnie jeśli mówimy o dużej ilości przeszkleń. Po zmroku jednak czy...

Zamknij