Porady przed zakupem oświetlenia klasycznego

cze 1, 2022 | Artykuły | 0 komentarzy

Nie każdy preferuje styl nowoczesny. Nie brakuje osób, które pozostają przy rozwiązaniach tradycyjnych. Pomieszczenia o dużym metrażu, wytworne – wszędzie tam sprawdzą się klasyczne lampy. Będą świetną opcją, jeśli ktoś ceni sobie masywne meble z drewna litego czy antyczne elementy wyposażenia wnętrz. W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje lamp, kinkietów, plafonów, żyrandoli itd. We wnętrzach klasycznych świetnie sprawdzą się lampy zarówno wiszące, jak i ścienne oraz podłogowe. Istotne będzie to, aby wybrać źródło światła o odpowiednim designie, co pozwoli stworzyć spójną całość aranżacyjną.

Jakie są cechy oświetlenia klasycznego? Czym się wyróżnia?

Każdy styl wnętrzarski wyróżnia się innymi cechami, które powinno się mieć na uwadze przy wyborze oświetlenia. Osoby decydujące się zakupić lampę w stylu klasycznym powinny mieć na uwadze to, aby cechowała się ona prostotą i wysoką jakością wykonania. Oświetlenie klasyczne urzeka swoją unikalnością. Często wybór pada na źródła światła, które zostały zaprojektowane na początku XX wieku. Wyróżnia je przede wszystkim to, że znajdują się na pojedynczej podstawie. Majestatyczne żyrandole od lat pełniły funkcje oświetlenia głównego. Mile widziane są lampy wzbogacone o kryształki, które pięknie połyskują podczas odbijania się od ich powierzchni światła. Żyrandole z podstawkami, na których znajdują się żarówki przypominające świece, będą strzałem w dziesiątkę. 

Bardzo dobrze sprawdzi się oświetlenie inspirowane minionymi epokami. Przypomina źródło światła montowane na ścianach i sufitach w szlacheckich dworkach. Oświetlenie klasyczne wyróżnia się elegancją, jest niezwykle praktyczne. Można nawet powiedzieć, że klasyczne źródła światła są dostojne i nieco majestatyczne. Dobierając taki lampy, istotne jest zachowanie zasad symetrii. Dąży się do uzyskania harmonijnego wystroju. Popularne jest wobec tego tworzenie oświetlenia w lustrzanych odbiciach. Na takim oświetleniu nie może zabraknąć również zdobień. Świetnie sprawdzają się fantazyjnie powyginane ramiona, rzeźbione ozdoby. Będą idealną opcją wszędzie tam, gdzie znajdują się dekoracyjne ornamenty. Najpopularniejsze są lampy w stylu klasycznym w stonowanych kolorach. Dominują przede wszystkim odcienie szarości, bieli beżu.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie klasyczne?

W klasycznych wnętrzach rewelacyjnie sprawdzają się lampy wiszące, kinkiety czy plafony sufitowe. Godne polecenia są źródła światła, które przypominają lampy naftowe. Warto wyposażyć się także w lampy wykonane ze stali mosiądzowanej platynowej. Z kloszem wzbogaconym o kryształki białe. Dostojnie prezentują się lampy pięcioramienne, chromowane, drewniane, z dwoma źródłami światła. Metaliczne elementy i intensywny kolor to świetne połączenie. Godna polecenia będzie lampa z chromowanymi kulami. Świetnie sprawdzą się kinkiety metalowo-szklane. Bardzo stylowo wyglądają też modele biało-szare, z motywem kratki. W stylu klasycznym rewelacyjnie sprawdzają się kinkiety bez abażura z żarówką przypominającą świeczkę lub płomień. Do łazienki dobrym wyborem będą reflektory sufitowe. Korytarz można rozświetlić za pomocą kinkietu lub plafonów, najlepiej w kompaktowych wymiarach. Żarówki dekoracyjne będą dobrym wyborem, podobnie jak kinkiety świecznikowe lub loftowe. Nie można zapomnieć także o pięknych lampach stołowych z drewna, szkła, ceramiki lub nawet kamienia. Porcelanowa konstrukcja w połączeniu z abażurem materiałowym wygląda bardzo efektownie. We wnętrzach klasycznych najlepiej sprawdzają się dodatki srebrne, mosiądzowe, złote.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze oświetlenie do pomieszczenia?

Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę przy zakupie oświetlenia. Istotne jest to, aby pasowało ono do aranżacji wnętrza i tworzyło spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia. Znaczenie mają oczywiście indywidualne preferencje i potrzeby domowników. Design oprawy wpływa w dużym stopniu na ogólny wystrój wnętrza. Kolejną kwestią jest przeznaczenie oświetlenia. Inne sprawdzi się w jadalni, kuchni, salonie, w sypialni, łazience itd. W zależności od przeznaczenia oświetlenia, dobrać trzeba odpowiedni rodzaj oprawy i źródła światła. Zawsze należy zwracać uwagę na funkcje lampy, czy ma rozświetlić ona przestrzeń wypoczynkową, biurko do nauki lub pracy. Wyróżnić można oświetlenie ogólne, dekoracyjne i funkcyjne.

Przy zakupie oświetlenia należy zwracać uwagę także na rodzaj gwintu, trzonek  źródła światła zawsze musi być dopasowany do oprawy. Bardzo ważna jest także moc światła. Informacja ta musi znajdować się na opakowaniu żarówki, podobnie jak parametry dotyczące strumienia świetlnego. Decyduje to o ilości emitowanego światła. Może być ono skupione lub rozproszone. Barwa światła również ma ogromne znaczenie. Wpływa na samopoczucie, może wzmagać koncentrację lub sprzyjać relaksowi. W strefach do wypoczynku należy postawić na oświetlenie o barwie ciepłej, żółtej. Z kolei do oświetlenia miejsca służącego do pracy lub uczenia się najlepsze będzie źródło światła o barwie zimnej, białej. Istotny będzie również materiał, z którego została wykonana lampa. Wpływa to na jej walory użytkowe i estetyczne.

Tekst to za mało? Zainspiruj się zdjęciami i grafikami…